Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Powodzie w Polsce. MAC: Prawo wodne wzmocni rolę wojewodów

0
Podziel się:

Wiceminister administracji i cyfryzacji zaznaczył, że obecnie jest za dużo instytucji, które zajmują się sprawami związanymi z rzekami.

Powodzie w Polsce. MAC: Prawo wodne wzmocni rolę wojewodów
(Katarzyna Mala/East News)

Wojewodowie będą odpowiadali nie tylko za likwidację skutków powodzi, ale zyskają również wpływ na zapobieganie takim klęskom; taki ma być skutek nowego Prawa wodnego - mówi wiceszef MAC Stanisław Huskowski.

Wiceminister administracji i cyfryzacji zaznaczył, że obecnie jest za dużo instytucji, które zajmują się sprawami związanymi z rzekami. _ Jeśli np. dojdzie do uszkodzenia mostu i oberwania nabrzeża, to właściciel drogi - np. gmina - odpowiada za naprawę drogi, która biegła przez most oraz odbudowę tego mostu, ale za zniszczone przy moście nabrzeże odpowiada administracja wodna. W tym wypadku jeśli chce się zabezpieczyć most przed następnym zalaniem, to są dwie metody: jedna to pogłębienie dna rzeki, a druga to podniesienie przęsła mostu, nie mówiąc o odbudowie nabrzeża. Za pierwszą metodę odpowiada inna administracja, a za drugą inna. Jeśli jest kilka administracji, to mamy za dużo decydentów na jednym odcinku rzeki _ - wyjaśnił Huskowski.

Ponadto - tłumaczył - obecnie, jeśli np. Wojewódzki Zarząd Melioracji Urządzeń Wodnych chce wybudować jakieś urządzenie, a według wojewody lepiej by było, gdyby podjęto się np. pogłębienia dna rzeki, to wojewoda nie ma wpływu na podjęcie ostatecznej decyzji. Dlatego - mówił wiceszef MAC - jego resort wystąpił do Ministerstwa Środowiska, które przygotowało projekt założeń Prawa wodnego, o to, by plany dotyczące tego rodzaju inwestycji musiały być uzgadniane z wojewodami. Jak dodał, resort środowiska zgodził się z tym postulatem.

_ Nam zależało na tym, aby wojewodowie otrzymali narzędzia, za pomocą których uzyskaliby wpływ na zarządzanie wodą. Wojewodowie zgodnie z ustawą odpowiadają w pewnym zakresie za zarządzanie kryzysowe, za usuwanie skutków klęsk żywiołowych i przeciwdziałanie klęskom żywiołowym _ - powiedział wiceminister administracji i cyfryzacji.

Huskowski podkreślił, że z wojewodami trzeba będzie też uzgadniać m.in. takie regionalne działania, jak aktualizacje planów gospodarowania wodami, aktualizacje map zagrożenia powodziowego, map ryzyka powodziowego, planów zarządzania ryzykiem powodziowym, przeciwdziałania suszy.

_ Jeśli w przedstawionych planach będzie czegoś brakowało, to wojewoda nie uzgodni tych planów i nie będzie można podejmować tych działań czy inwestycji. Naszym zdaniem wojewodowie mają dużą wiedzę i pokazali, że sprawnie działają, dlatego powinni mieć możliwość wpływu na działania, które dotyczą wód. Dzięki nowym przepisom zwiększy się rola wojewodów w zarządzaniu wodami i w podejmowaniu działań zapobiegającym powodziom _ - podsumował Huskowski.

Według przygotowanych przez MŚ założeń nowej ustawy Prawo wodne administracja centralna będzie odpowiadać za główne i graniczne rzeki, pozostałe, czyli rzeki o znaczeniu lokalnym i regionalnym, trafią pod kuratelę marszałków województw. Zgodnie z założeniami planowane jest utworzenie Zarządu Dorzecza Wisły oraz Zarządu Dorzecza Odry. Będą one odpowiedzialne za inwestycje i utrzymanie infrastruktury wodnej takiej jak np. wały, kanały, zbiorniki, stopnie wodne, tamy itp.

Czytaj więcej w Money.pl
Dlaczego Polska wciąż nie jest gotowa na powódź? Wielka woda powraca, co kilka lat. Wszyscy zdają sobie sprawę, że problem istnieje. Jednak polskie instytucje odpowiedzialne za zarządzanie wodami śródlądowymi, zamiast w nowoczesny i skuteczny sposób zabezpieczać nas przed skutkami powodzi, zwiększają zagrożenie powodziowe w Polsce. Dzieje się tak, m.in. za sprawą regulacji, pogłębiania i tzw. prac utrzymaniowych na polskich małych rzekach - informuje ...
Nowa ustawa sprawia dużo problemów Organizacje pozarządowe są zadowolone ze zmian, jednak części z nich nowe procedury sprawiają kłopot.
Seriale i programy na życzenie już dostępne na PS4 Znana na konsoli PS3 pod nazwą TVN Player aplikacja zadebiutowała wczoraj na konsoli nowej generacji. Do jej działania nie jest wymagane konto PlayStation Plus.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)