Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Poszukiwany listem gończym ksiądz Gil odnaleziony

0
Podziel się:

Michalita Wojciech Gil, który miał się dopuścić czynów pedofilskich wobec trójki dzieci, był w Polsce na wakacjach, gdy pod koniec maja pojawiły się zarzuty wobec niego.

Poszukiwany listem gończym ksiądz Gil odnaleziony
(DrabikPany/CC BY 2.0./flickr)

Policja ustaliła, że ścigany listem gończym przez Interpol ks. Wojciech Gil przebywa w rodzinnej miejscowości koło Krakowa - poinformowała dziś Katarzyna Cisło z biura prasowego małopolskiej policji, potwierdzając doniesienia medialne. Mężczyzna nie został zatrzymany.

Aktualizacja 14:56

_ - Sprawdzaliśmy informacje z różnych źródeł i we wtorek wieczorem udało się ustalić, gdzie przebywa ksiądz. Podpisał on zobowiązanie, że w momencie zmiany miejsca pobytu poinformuje o tym policję _ - powiedziała Cisło.

Policja zawiadomiła o znalezieniu ks. Gila Prokuraturę Okręgową w Warszawie, która prowadzi śledztwo w sprawie podejrzenia seksualnego wykorzystywania dzieci przez dwóch polskich duchownych.

_ - Prokuratura na razie nie planuje przesłuchiwać tej osoby, ani wykonywać z nią innych czynności procesowych. We wtorek wystąpiliśmy do Prokuratury Generalnej z prośbą o zwrócenie się do prokuratury na Dominikanie o przekazanie nam materiałów dowodowych, w tym kopii całości akt sprawy. Dopiero po uzyskaniu tych materiałów dowodowych będą podejmowane decyzje _ - powiedział prok. Przemysław Nowak z Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Nowak dodał, że w całej sprawie prokuratura zwróciła się też z pytaniami do władz zakonu michalitów, kurii metropolitarnej w Krakowie oraz do nuncjusza apostolskiego w Polsce. Wyjaśnił, że zakon został zapytany o _ szczegóły i terminy posługi kapłańskiej ks. G. _ oraz pobytu młodzieży z Dominikany w Polsce, w tym np. kto sprawował nad nią opiekę i czy zakon organizował ten pobyt. Krakowską kurię prokuratura pyta, kiedy ksiądz został duszpasterzem, w jakich parafiach i kiedy pełnił posługę, gdzie i kiedy był na misjach za granicą.

_ - Nuncjusza apostolskiego w Polsce pytamy czy abp. Józef W. nadal jest członkiem służby dyplomatycznej Watykanu i czy korzysta z immunitetu dyplomatycznego _ - dodał Nowak. Inne pytanie dotyczy, gdzie abp obecnie przebywa i w jakim charakterze. Wcześniej Prokuratura Generalna podawała, że ze wstępnych analiz wynika, że immunitet dyplomatyczny, jaki przysługuje jednemu z duchownych, _ rozciąga się tylko i wyłącznie na czynności czy też działania, które mają związek właśnie z funkcją dyplomaty _.

Jak powiedział rzecznik prasowy KGP insp. Mariusz Sokołowski, polska policja ma jedynie podstawę, by ustalić miejsce pobytu księdza; nie ma jednak podstawy, by go zatrzymać. Nie ma bowiem na razie wniosku Dominikany o ściganie. _ - Nasze prawo nie daje nam możliwości na zatrzymanie tylko na bazie listu gończego _ - zaznaczył. Dodał, że kwestia niezatrzymywania księdza na tym etapie sprawy była konsultowana przez policję z prokuraturą.

Minister spraw wewnętrznych pytany w Radiu ZET, czy ks. Gila udało się zlokalizować dzięki informacji od dziennikarzy _ Super Expressu _, odpowiedział, że _ rozumie dziennikarski tryumf _, _ ale prawda jest taka, że policja miała informacje dotyczące miejsc pobytu _ ks. Gila. Potwierdził, że dziennikarze dzwonili na policję z wiadomością o poszukiwanym.

_ - W tej sprawie policja wykonuje czynności pomocnicze, ponieważ gospodarzem tej sprawy jest prokuratura i to ona musi zdecydować, co dalej. Zwracam uwagę, że ksiądz Gil jest podejrzewany o popełnienie przestępstw na niepolskich obywatelach i nie na terytorium państwa polskiego. W momencie, kiedy by się okazało inaczej, oczywiście cała ta procedura wyglądałaby natychmiast zupełnie inaczej _ - podkreślił Sienkiewicz.

Michalita Wojciech Gil, który miał się dopuścić czynów pedofilskich wobec trójki dzieci, był w Polsce na wakacjach, gdy pod koniec maja pojawiły się zarzuty wobec niego. Nie wrócił na Dominikanę, gdzie prowadził parafię w górskiej miejscowości Juncalito. W rozmowach telefonicznych z miejscowymi dziennikarzami zaprzeczał wszystkim oskarżeniom. W czwartek Dominikana zwróciła się z prośbą do Interpolu o pomoc w zatrzymaniu polskiego księdza.

W piątek Komenda Główna Policji podała, że dane polskiego księdza podejrzewanego przez władze Dominikany o pedofilię zostały zamieszczone przez Interpol w bazie osób poszukiwanych. Za ks. Gilem wystawiono tzw. czerwoną notę Interpolu.

Jak tłumaczył rzecznik prasowy KGP insp. Mariusz Sokołowski polska policja ma jedynie podstawę, by ustalić miejsce pobytu księdza; nie ma jednak podstawy, by go zatrzymać. Polska nie ma umowy ekstradycyjnej z Dominikaną; podstawą do wydania księdza na Dominikanę nie może być też Europejski Nakaz Aresztowania.

Władze Dominikany badają również sprawę byłego już nuncjusza apostolskiego na Dominikanie arcybiskupa Józefa Wesołowskiego, którego w sierpniu odwołał papież w związku z podejrzeniami o pedofilię.

Śledztwo w sprawie podejrzenia seksualnego wykorzystywania dzieci przez dwóch polskich duchownych prowadzi Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Toczy się ono w kierunku przestępstwa pedofilii, za co w Polsce grozi do 12 lat więzienia. Drugim wątkiem postępowania jest przestępstwo utrwalania treści pornograficznych z dziećmi (zagrożone pozbawieniem wolności do 10 lat).

Do tej pory prokuratura na Dominikanie nie zwróciła się do polskiej prokuratury z wnioskiem o pomoc prawną. Z kolei polscy śledczy zamierzają zwrócić się do władz Dominikany o uzyskanie materiału dowodowego z prowadzonych tam dwóch śledztw w sprawie molestowania dzieci przez księży.

Czytaj więcej w Money.pl
Nastolatkowie zatrzymani za napad. Grozi im... Do napadu doszło w piątkową noc. Do 46-latka idącego z 60-letnim kolegą podbiegło dwóch młodych ludzi. Bez powodu zaczęli bić i kopać mężczyzn.
Nakaz zatrzymania byłego prezydenta Egiptu Nakazano zatrzymać Mohammeda Mursiego na 15 dni za spiskowanie z radykalnym palestyńskim ugrupowaniem Hamas i ucieczkę z więzienia w 2011 roku.
Zwolennik Breivika szykował _ wielki zamach _ Według francuskiego MSW Norweg był w stanie przygotować _ zamach terrorystyczny na dużą skalę _.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)