Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
giodo
22.09.2010 15:00

Posłowie za wzmocnieniem ochrony danych osobowych

Projekt przewiduje poszerzenie kompetencji GIODO.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

*Wszystkie kluby opowiedziały się w Sejmie za zmianami w ustawie o ochronie danych osobowych, poszerzającej kompetencje GIODO. To prezydencki projekt ustawy, złożony w Sejmie przed trzema laty, nad którym pracowała sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka. *

_ - W projekcie doprecyzowano zakres kompetencji Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, przebieg kontroli prowadzonej przez Urząd, przesłanki odmowy ujawnienia danych osobowych przez administratora _ - powiedziała Bożena Szydłowska (PO).

Monika Ryniak (PiS) zwróciła uwagę, że od czasu uchwalenia ustawy o ochronie danych osobowych przed 13 laty _ wiele się zmieniło i zaistniała naturalna potrzeba zwiększenia skuteczności ochrony danych osobowych _.

Stanisław Rydzoń (Lewica) przypomniał, że projekt trafił do Sejmu trzy lata temu i początkowo spotkał się z negatywną opinią rządu. _ Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka postanowiła jednak się nim zająć _ - powiedział.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/38/t99878.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/jest;nowy;glowny;inspektor;ochrony;danych;osobowych,197,0,636869.html) Jest nowy główny inspektor ochrony danych osobowych
Projekt przewiduje poszerzenie uprawnień Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. W myśl projektu do kompetencji GIODO należeć ma egzekucja administracyjna (dążenie do doprowadzenia przez osobę, dysponującą danymi osobowymi do stanu zgodnego z prawem), prowadzenie zbiorów danych oraz udzielanie informacji o tych zbiorach, opiniowanie projektów ustaw i rozporządzeń, dotyczących ochrony danych osobowych, inicjowanie i podejmowanie działań w zakresie ochrony danych osobowych.

Zgodnie z projektem, kto udaremnia lub utrudnia inspektorowi wykonanie czynności kontrolnej, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch. Generalny Inspektor w przypadkach uzasadnionych charakterem i liczbą spraw z zakresu ochrony danych osobowych na danym terenie może wykonywać swoje zadania przy pomocy jednostek zamiejscowych Biura. Projekt przewiduje, że statut biura GIODO ustala prezydent. Dopuszcza także powoływanie regionalnych oddziałów GIODO, gdyby zaistniała taka potrzeba.

Projekt precyzuje, że w czasie kontroli należy przedstawić pisemne upoważnienie wraz z legitymacją służbową. Określa też, jakie dane powinno zawierać takie upoważnienie; są to m.in. określenie organu i zakresu kontroli, dane osoby kontrolującej, termin rozpoczęcia i zakończenia kontroli oraz podpis GIODO.

Główne obowiązki GIODO

Tagi: giodo, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz