Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
walka z dopalaczami
08.10.2010 07:43

Posłowie za nowym prawem delegalizującym dopalacze

Sklepy mają być zamykane, właścicielom grozi więzienie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Grzegorz Momot)

W Sejmie będzie głosowana ustawa o dopalaczach. Nadzwyczajna komisja sejmowa odrzuciła wczoraj projekty złożone przez posłów opozycji. Oznacza to, że dalszym pracom podlega jedynie projekt rządowy.

Komisje zdecydowały, że nawet na trzy miesiące będzie można zamknąć sklep handlujący substancjami psychoaktywnymi.

Pozostał zapis o tym, że daną substancję będzie można wycofać z rynku na czas badania, na okres okres nie dłuższy niż 18 miesięcy.

Projekt rządowy przewiduje kary za złamanie zakazu handlu dopalaczami od 20 tysięcy do miliona złotych. Jeśli okaże się, że zarekwirowana substancja jest niebezpieczna koszty postępowania ponosi właściciel sklepu, jeśli natomiast substancja okaże się nieszkodliwa, koszty ponosi skarb państwa.

Za łamanie nowych przepisów inspektorzy sanitarni będą mogli nakładać kary w wysokości od 20 tys. do 1 mln zł. Niezależnie od grzywny grozi też więzienie od pół roku do ośmiu lat.

Rynek dopalaczy rozwijał się w zastraszającym tempie. Obroty niektórych sklepów rosły z miesiąca na miesiąc o kilkadziesiąt procent. Przed wakacjami punktów sprzedających te specyfiki było 200. We wrześniu już 1800. Z danych skarbówki wynika, że obroty największych z nich w ciągu miesiąca sięgały miliona złotych.

Z szacunków Money.pl wynika, że tylko we wrześniu branża na czysto zarobiła ponad 160 mln złotych.

Tagi: walka z dopalaczami, dopalcze, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz