Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
więzienie
09.04.2010 12:05

Posłowie za "ludzkim" traktowaniem więźniów

Strażnicy więzienni będą mogli używać paralizatorów i środków utrudniających ucieczkę.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Photocapy/CC/Flickr)

*Nakaz humanitarnego traktowania więźniów oraz przeciwdziałanie mobbingowi - to najważniejsze poprawki przyjęte przez Sejm do ustawy o Służbie Więziennej. *

Sejm przyjął ponad 20 poprawek do tej ustawy. Zgodnie z przyjętą poprawką do katalogu podstawowych działań Służby Więziennej zaliczono _ prowadzenie oddziaływań resocjalizacyjnych _ oraz obowiązek _ humanitarnego traktowania osób pozbawionych wolności _.

Za nieprzestrzeganie przez funkcjonariuszy tych wytycznych, a w szczególności za niehumanitarne traktowanie, uwłaczające godności osadzonego, będą grozić sankcje dyscyplinarne.

Przyjęto też poprawkę, zgodnie z którą obowiązek przeciwdziałania mobbingowi miałby każdy przełożony w Służbie. Inna z przyjętych poprawek przewiduje wprowadzenie dodatku za wysługę lat.

Według uchwalonej w lutym nowej ustawy o Służbie Więziennej, strażnicy więzienni będą mogli używać paralizatorów i środków utrudniających więźniom ucieczkę. Nowe przepisy zmienią też zasady odpowiedzialności dyscyplinarnej funkcjonariuszy.

Ustawa określa katalog środków przymusu bezpośredniego, które mogą zostać użyte przez strażników zarówno wobec osadzonych, jak i osób, które przychodzą do nich na widzenie, a zakłócą porządek w więzieniu. Do użycia dopuszczone zostaną elektryczne paralizatory oraz specjalna blokada na kolano, którą zakłada się skazanemu, by nie mógł uciec.

Wobec odwiedzających skazanego, którzy zakłócą porządek na terenie więzienia, możliwe będzie stosowanie: siły fizycznej, kajdanek lub prowadnic, siatki obezwładniającej, chemicznych środków obezwładniających, urządzeń oślepiających, paralizatorów, pałek służbowych i pocisków niepenetracyjnych z broni gładkolufowej.

Zlikwidowane mają zostać sądy dyscyplinarne Służby Więziennej. W zamian za to wymierzaniem odpowiedzialności służbowej mają się zająć dyrektorzy jednostek.

Będą ograniczenia dla funkcjonariuszy i pracowników SW, co do podejmowania przez nich działań mogących podważyć ich autorytet urzędowy lub co do działalności, w której wykorzystuje się służbowe informacje do celów pozasłużbowych.

W przepisie pojawił się zakaz utrzymywania przez nich jakichkolwiek pozasłużbowych kontaktów z osobami pozbawionymi wolności, a także zobowiązanie do utrzymania w tajemnicy informacji o _ podopiecznych _.

W ustawie zapisano też, że kandydat do SW musi poddać się m.in. procedurze sprawdzającej (przesłanka dawania rękojmi zachowania tajemnicy) i otrzymać poświadczenie bezpieczeństwa na mocy ustawy o ochronie tajemnicy.

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: więzienie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz