Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Posłowie w marcu zajmą się edukacją seksualną w szkołach

0
Podziel się:

Lekcje edukacji seksualnej w szkołach, obowiązkowe i w wymiarze godziny lekcyjnej tygodniowo, zakłada projekt ustawy o edukacji seksualnej, przygotowany przez Ruch Palikota.

Posłowie w marcu zajmą się edukacją seksualną w szkołach
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Lekcje edukacji seksualnej w szkołach, obowiązkowe i w wymiarze godziny lekcyjnej tygodniowo, zakłada projekt ustawy o edukacji seksualnej, przygotowany przez Ruch Palikota. Posłowie zajmą się nim w marcu. Nowe przepisy miałyby wejść w życie 31 sierpnia.

_ - Projekt ustawy o edukacji seksualnej, po skierowaniu go do dalszych prac przez marszałek Sejmu, zostanie poddany analizie przez komisję w marcu _ - powiedział poseł Ruchu Palikota Artur Bramora, przewodniczący sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, która w środę omawiała plan pracy do 30 czerwca.

Projekt w sprawie edukacji seksualnej, nowelizujący ustawę o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży oraz ustawę o systemie oświaty, miałby wejść w życie 31 sierpnia 2013 r.

_ - Projekt sprowadza się do wprowadzenia nowoczesnego, aideologicznego, fachowego przedmiotu szkolnego z zakresu wiedzy seksualnej i rodzicielskiej, a tym samym stanowi odpowiedź na potrzeby zgłaszane przez społeczeństwo, w szczególności rodziców, młodzież oraz organizacje pozarządowe _ - napisali posłowie RP w uzasadnieniu projektowanej ustawy. Podkreślili też, że ma ona na celu wypełnienie obowiązków wynikających z wiążących Polskę umów międzynarodowych.

Zgodnie z proponowanymi zapisami przedmiot _ wiedza o seksualności człowieka _ ma być wprowadzony w obowiązkowym wymiarze jednej godziny lekcyjnej tygodniowo dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Uczniowie na lekcjach edukacji seksualnej mają uzyskać wiedzę m.in. o seksualności człowieka, jego rozwoju psychoseksualnym, tożsamości seksualnej, dojrzewaniu, zdrowiu seksualnym i reprodukcyjnym, a także o społecznych i kulturowych aspektach aktywności seksualnej.

Ponadto uczniowie w szkołach mają dowiedzieć się czym jest odpowiedzialne i świadome rodzicielstwo (macierzyństwo i ojcostwo), w tym jak postępować z noworodkami i niemowlętami, oraz jak wychowywać dzieci. Inne przykładowe tematy edukacji szkolnej to: ochrona przed przemocą seksualną, metody i środki zapobiegania ciąży i zabezpieczania się przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, w tym HIV/AIDS.

W projekcie napisano również, że treści programowe i metodyka nauczania przedmiotu mają być dostosowane do wieku, etapu rozwoju psychoseksualnego, zdolności poznawczych i potrzeb uczniów. Do współpracy ze szkołą w realizacji programu mają być zobowiązane lokalne placówki służby zdrowia i policja.

MEN w porozumieniu z resortem zdrowia w osobnym rozporządzeniu i uwzględniając m.in. _ najnowszą wiedzę naukową, w szczególności medyczną _, ma opracować szczegółową treść nauczania edukacji seksualnej. Zgodnie z projektem, resort edukacji ma również zapewnić odpowiednią liczbę wykwalifikowanych nauczycieli oraz raz w roku organizować dla uczniów Ogólnopolską Olimpiadę Wiedzy o Seksualności Człowieka.

Do tej pory lekcje edukacji seksualnej regulowała ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży; po ewentualnych zmianach proponowanych przez Ruch Palikota zapisy o edukacji seksualnej znalazłyby się w ustawie o systemie oświaty.

Obecnie, zgodnie z rozporządzeniem MEN, przedmiot _ wychowanie do życia w rodzinie _ jest realizowany w wymiarze 14 godzin lekcyjnych rocznie. Posłowie Ruchu Palikota przekonują, że taka liczba godzin poświęcona edukacji seksualnej w szkołach uniemożliwia realizację programu dla uczniów nawet w minimalnym stopniu.

Czytaj więcej w Money.pl
TK nakazał zmianę ustawy o przedszkolach Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis o zasadach rekrutacji do publicznych szkół i przedszkoli jest niezgodny z konstytucją.
Poseł Palikota zakończył głodówkę. To dzięki... Bramora oraz działacz SLD Oktawian Kolenda po zakończeniu trwającego od 15 października protestu głodowego trafili do szpitala.
Ludowcy biorą się za sklepiki szkolne Ludowcy chcą, by dyrektor szkoły miał prawo rozwiązać umowę z prowadzącym sklepik szkolny, gdyby ten sprzedawał w nim zakazane produkty.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)