Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Posłowie PiS zawiadamiają prokuraturę w sprawie prezesa PLL LOT

0
Podziel się:

Zarzucają między innymi wyrządzenie szkody majątkowej wielkich rozmiarów.

Posłowie PiS zawiadamiają prokuraturę w sprawie prezesa PLL LOT
(lot.com)

Posłowie PiS złożyli do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez prezesa PLL LOT Sebastiana Mikosza (na zdjęciu) i członka zarządu spółki Tomasza Balcerzaka. Zarzucają im m.in. _ wyrządzenie szkody majątkowej wielkich rozmiarów _.

Na konferencji prasowej w Sejmie Adam Kwiatkowski (PiS) mówił m.in. o wyborze firmy, która ma się zajmować obliczaniem emisji CO2. _ - Prezes Mikosz postanowił pożegnać się z pracownikami LOT, którzy do tej pory zajmowali się tymi problemami i postanowiono o przeprowadzeniu przetargu _ - podkreślił.

Według posła PiS, _ firma, która ostatecznie wygrała, mieści się w tym samym miejscu, ma podobną nazwę i taki sam adres internetowy, jak spółka, w której jednym z prokurentów do niedawna był wiceprezes Balcerzak _. _ Z naszych informacji wynika, że ta firma nie posiadała wcześniej żadnego doświadczenia i zobowiązania, które podjęła wobec PLL LOT nie są do dzisiaj realizowane _ - powiedział Kwiatkowski.

Maciej Małecki (PiS) mówił natomiast, że Balcerzak z zarządu PLL LOT nie uzyskał absolutorium za 2012 rok, _ a mimo to nadal zasiada we władzach spółki _. Zaznaczył też, że Balcerzak był członkiem zarządu, który w lipcu 2012 roku podpisał niekorzystną dla PLL LOT umowę z brytyjską firmą Monarch na obsługę Dreamlinerów. _ Niekorzystną dlatego, że Monarch nie była w stanie świadczyć swoich usług na terenie Polski, nie posiadała w Polsce bazy technicznej, umowa została zawarta na prawie brytyjskim, sprawy sporne pomiędzy LOT-em a Monarch mają być rozstrzygane przez sądy Anglii i Walii _ - wyliczał poseł. Jak dodał, również 12-miesięczny okres wypowiedzenia umowy jest dla LOT niekorzystny.

W zawiadomieniu do prokuratury posłowie PiS zwrócili też uwagę na niewykorzystywane samoloty Embraer, ponieważ LOT by dostać pomoc publiczną był zmuszony do ograniczenia siatki połączeń. _ Samoloty te, za które LOT wciąż płaci opłaty leasingowe, są niewykorzystane, mimo to LOT kontynuuje dzierżawę innych samolotów - Bombardier od Eurolotu. To jest kolejna opłata _ - zaznaczył Małecki.

Prezesowi Mikoszowi posłowie PiS zarzucili też we wniosku do prokuratury, że prezentując wyniki finansowe spółki za pierwsze osiem miesięcy tego roku podał stratę zaniżoną o 37 mln złotych. _ Nie spotkaliśmy się ze sprostowaniem tej informacji, w związku z tym zwracamy się o to, aby prokuratura to wyjaśniła _ - dodał Małecki.

Posłowie PiS podkreślili, że zwracali się do LOT z pytaniami w tych sprawach, ale nie otrzymali odpowiedzi.

Swój wniosek posłowie PiS złożyli do Prokuratury Rejonowej Warszawa Ochota.

Wcześniej posłowie PiS wnioskowali także o kontrolę NIK w PLL LOT.

Na środowej konferencji prasowej Mikosz poinformował, że PLL LOT planują zakończyć ten rok stratą w wysokości ok. 20 mln zł. W planie restrukturyzacji spółka zakładała 142 mln zł strat. LOT nie wystąpi w tym roku o drugą transzą pomocy publicznej. W ubiegłym roku po 11 miesiącach LOT miał stratę w wysokości 149 mln zł.

Przewoźnik spodziewa się również w najbliższym czasie informacji ze strony Komisji Europejskiej co do założeń planu restrukturyzacji. Dokument złożony w KE 20 czerwca zawiera szereg strategicznych kroków dotyczących przyszłości LOT-u. Jednym z jego filarów jest modernizacja floty oraz efektywne wykorzystanie samolotów, z podkreśleniem roli Dreamlinerów, jako floty dalekodystansowej.

LOT w grudniu 2012 r. otrzymał 400 mln zł pierwszej transzy pomocy publicznej. Plan restrukturyzacji spółki, warunkowo zatwierdzony przez ministra skarbu Włodzimierza Karpińskiego, analizuje obecnie Komisja Europejska. W dokumencie zapisano, że LOT może potrzebować dodatkowej pomocy publicznej w wysokości do 381 mln zł. Zgodnie z założeniami dokumentu, LOT ma uzyskać trwałą rentowność od 2015 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/120/m95096.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/koalicja;popiera;projekt;ratowania;pll;lot;opozycja;jest;przeciw,212,0,1274324.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Opozycja nie chce ratować polskiej spółki W opinii Tadeusza Aziewicza (PO) polski narodowy przewoźnik LOT wymaga głębokiej restrukturyzacji, gdyż w przeciwnym razie grozi mu upadłość.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/191/m254143.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/odwolanie;bartosza;arlukowicza;kto;poprze;wniosek;pis,9,0,1438729.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Kolejny minister Tuska pożegna się ze stanowiskiem? Krytycznie ocenia go nie tylko PiS, ale również politycy SLD, Twojego Ruchu i Solidarnej Polski.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/194/m262082.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/kaczynski;apeluje;o;sankcje;dla;kijowa,166,0,1438630.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Kaczyński apeluje o sankcje dla Kijowa Prezes PiS: gdyby doszło do rozwiązania siłowego, to Europa powinna zablokować konta czy zakazać wjazdu.
wiadomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)