Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Posiedzenie Senatu. Jakie ustawy w porządku obrad?

0
Podziel się:

Senatorowie rozpoczęli od rozpatrzenia projektu nowelizacji ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy.

Posiedzenie Senatu. Jakie ustawy w porządku obrad?
(senat.gov.pl)

Chodzi o sytuację, w której upadłość polskiego przedsiębiorcy ogłosił sąd zagraniczny.

Projekt zakłada, że po wszczęciu wtórnego postępowania upadłościowego możliwe będzie zaspokojenie roszczeń pracowniczych z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

W porządku obrad jest też drugie czytanie senackiego projektu ustawy o pomocy dla działaczy opozycji demokratycznej w PRL oraz osób represjonowanych z powodów politycznych, którzy znajdują się w szczególnie trudnej sytuacji materialnej.

Pierwotnie projekt zakładał, że będzie on dotyczył osób, które angażowały się w działalność opozycyjną i były represjonowane z powodów politycznych w okresie od 1 stycznia 1957 r. do 4 czerwca 1989 r. Podczas prac w senackich komisjach ustalono, że celem projektu jest przyznanie szczególnego statusu działaczom opozycji i osobom represjonowanym z powodów politycznych angażujących się w działalność antykomunistyczną od 1 stycznia 1956 do 4 czerwca 1989 roku.

Według projektu warunkiem przyznania pomocy będzie uzyskanie przez osobę zainteresowaną statusu działacza opozycji lub osoby represjonowanej oraz spełnienie kryterium dochodowego. Projekt przewiduje dwie formy pomocy: świadczenie specjalne w wysokości najniższej emerytury i jednorazową pomoc finansową. Jednorazowa pomoc może być przyznana w związku z zaistnieniem zdarzeń losowych na pokrycie kosztów np. zakupu wózka inwalidzkiego, sprzętu rehabilitacyjnego czy opłacenia pomocy pielęgnacyjnej.

Senackie komisje, które pracowały nad projektem, zaproponowały poprawki rozszerzające krąg objętych świadczeniami w związku z kryterium dochodowym oraz wydawanie legitymacji i odznaki honorowej działacza opozycji lub osoby represjonowanej.

Kolejny senacki projekt, którym zajmie się izba, dotyczy nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Dostosowuje on przepisy do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Projekt zakłada wyeliminowanie z ustawy o rencie socjalnej wymogu przebywania na terytorium Polski, od którego spełnienia uzależnione jest obecnie przyznanie i realizacja prawa do renty socjalnej. Zamiast niego wprowadza wymóg posiadania miejsca zamieszkania w Polsce. Po rozpatrzeniu wszystkich punktów zaplanowano głosowania.

Czytaj więcej w Money.pl
Nowość w Senacie. Obrady w języku... Chcemy upowszechnić prace senatorów - wyjaśnia Bogdan Borusewicz.
Za granicą pracuje więcej osób, niż w kraju Liczba zatrudnionych w kraju wynosi 2,2 mln, podczas gdy poza granicami na stałe lub dorywczo pracuje 2,5 mln Bułgarów.
Ten pomysł może pozbawić pracy 65 tys. osób Nawet znaczące ograniczenie handlu w niedziele spowoduje redukcję zatrudnienia nawet o 65 tys. etatów i może przyczynić się do recesji - uważają przedstawiciele organizacji handlowych.
praca
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)