Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Posiedzenie Sejmu już jutro. Czym zajmą się posłowie?

0
Podziel się:

Rządowe projekty w sprawie: karania unijnych piratów drogowych, służby w Narodowych Siłach Rezerwowych oraz europejskiej inicjatywy obywatelskiej są w porządku trzydniowych obrad Sejmu.

Posiedzenie Sejmu już jutro. Czym zajmą się posłowie?
(Piotr VaGla Waglowski/własność publiczna/wikipedia)

Rządowe projekty w sprawie: karania unijnych piratów drogowych, służby w Narodowych Siłach Rezerwowych oraz europejskiej inicjatywy obywatelskiej są w porządku trzydniowych obrad Sejmu, które rozpoczną się jutro.

Pojutrze Sejm rozpatrzy dwa rządowe projekty ustaw dostosowujących polskie prawo do przepisów UE: nowelizację prawa o ruchu drogowym oraz zmiany w ustawie o wykonywaniu inicjatywy ustawodawczej przez obywateli.

W pierwszym z projektów chodzi o ułatwienia w karaniu unijnych piratów drogowych. Nowela ma wprowadzić w życie dyrektywę z 2011 r. w sprawie ułatwień w zakresie transgranicznej wymiany informacji dotyczących przestępstw lub wykroczeń związanych z bezpieczeństwem ruchu drogowego (dyrektywa _ cross border enforcement _). Termin jej wdrożenia minął 7 listopada zeszłego roku.

Nowe przepisy dotyczą polskich kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego w krajach Unii i kierowców z państw członkowskich UE łamiących przepisy w Polsce.

Zgodnie z projektem, w Polsce ma zostać utworzony Krajowy Punkt Kontaktowy, którego zadaniem będzie wymiana informacji z takimi punktami w innych państwach UE oraz przekazywanie ich służbom zajmującym się ściganiem sprawców przewinień drogowych. Wymiana informacji będzie dotyczyć danych rejestracyjnych pojazdów oraz ich właścicieli.

Drugi rządowy projekt dotyczy Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej, która umożliwia mieszkańcom UE zgłaszanie propozycji legislacyjnych. Jeśli w ciągu roku zyskają one poparcie co najmniej miliona osób z siedmiu krajów UE, mogą zaowocować nowymi unijnymi decyzjami, strategiami lub przepisami.

Obywatele UE mogą zgłaszać swoje inicjatywy obywatelskie Komisji Europejskiej od 1 kwietnia 2012 roku. Inicjatywa obywatelska ma zbliżyć obywateli do UE, dając im bezpośredni wpływ na europejskie prawo.

Posłowie zajmą się też rządowym projektem zmian w ustawach o powszechnym obowiązku obrony i o uposażeniu żołnierzy niezawodowych. Zmienia on zasady naboru do Narodowych Sił Rezerwowych i służby w nich. Mają one zwiększyć atrakcyjność służby i ściślej powiązać ją z działalnością jednostek wojskowych.

Posłowie rozpatrzą też projekt zmian w ustawie o IPN i w Kodeksie karnym autorstwa PiS, który zakłada wprowadzenie sankcji za używanie przymiotnika _ polskie _ w stosunku do nazistowskich obozów koncentracyjnych.

Według projektu, kto publicznie używa słów _ polskie obozy śmierci _, _ polskie obozy zagłady _, _ polskie obozy koncentracyjne _ lub innych, które stosują przymiotnik _ polskie _ wobec niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i ośrodków zagłady, podlega grzywnie, ograniczeniu wolności lub karze pozbawienia wolności do lat 5.

Projekt PiS powstał m.in. po tym, jak w październiku ub.r. określenia _ polski obóz koncentracyjny _ w stosunku do obozu na Majdanku użył dziennikarz niemieckiej gazety _ Die Welt _. Wcześniej podobna pomyłka przydarzyła się m.in. prezydentowi USA Barackowi Obamie, który mając na myśli niemiecki obóz przejściowy w Izbicy, powiedział _ polski obóz śmierci _.

Posłowie zajmą się też kwestią uchylenia immunitetu posłowi PiS Zbigniewowi Dolacie, czego domaga się Wojciech Krawczyk, pełnomocnik Solidarnej Polski w powiecie gnieźnieńskim. Chodzi o wypowiedzi Dolaty z 2011 r., w których sugerował on, że Krawczyk był tajnym współpracownikiem organów bezpieki PRL i osobą uwikłaną we wspieranie reżimu komunistycznego. We wrześniu Krawczyk wygrał z Dolatą proces cywilny o naruszenie dóbr osobistych, później jednak postanowił wytoczyć mu proces w trybie karnym, do czego niezbędne jest uchylenie immunitetu.

Dolata zapewniał na posiedzeniu komisji regulaminowej i spraw poselskich na początku grudnia, że mówił prawdę w kwestii przeszłości obecnego polityka SP; komisja opowiedziała się przeciwko uchyleniu mu immunitetu.

W piątek zaplanowano głosowania i Sejm wysłucha też sprawozdania z działalności Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych w 2012 roku.

Po posiedzeniach Prezydium Sejmu i Konwentu Seniorów z porządku obrad obecnego posiedzenia Sejmu zdjęto projekt Twojego Ruchu dotyczący zmian w Kodeksie pracy. Chodzi o przeciwdziałanie dyskryminacji i mobbingowi w miejscu pracy. Projekt rozszerza (o tożsamość płciową i stan cywilny) katalog cech prawnie chronionych, które nie mogą być przesłanką do bezprawnego różnicowania sytuacji pracowników. Wprowadza też wprost zakaz mobbingu w miejscu pracy.

Czytaj więcej w Money.pl
Za dużo wypadków. 30 km/h po mieście Sygnatariusze apelu twierdzą, że wprowadzenie ograniczenia prędkości do 30 kilometrów na godzinę we włoskich miastach byłoby jednym z najważniejszych kroków do zmniejszenia liczby tragicznych wypadków.
PSL ma pomysły na pijanych kierowców Ludowcy chcą, by osoby złapane na jeździe po pijanemu były kierowane do prac społecznych. Dodatkową dotkliwą karą powinny być wysokie i dotkliwe mandaty.
Najpierw OFE, teraz Lasy Państwowe. Rząd... Według PiS rząd chce, by Lasy Państwowe odprowadzały do budżetu państwa po 100 milionów złotych rocznie, a w latach 2014 i 2015 - po 800 milionów złotych.
bezpieczeństwo
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)