Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Posiedzenie Senatu. Zajmą się śmieciówkami, ZUS-em i niezdrowym jedzeniem

0
Podziel się:

Senat zajmie się też nowelizacją ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym, a także ustawą o zakończeniu wieloletniego Programu dla Odry 2006.

Posiedzenie Senatu. Zajmą się śmieciówkami, ZUS-em i niezdrowym jedzeniem
(senat.gov.pl)

Nowelizacje ustaw: o ubezpieczeniach społecznych, której celem jest _ ozusowanie _ części _ umów śmieciowych _ oraz o bezpieczeństwie żywności - ograniczającej dostęp do _ śmieciowego _ jedzenia w szkołach, są w porządku dwudniowego posiedzenia Senatu, które rozpoczęło się w dziś po godzinie 11.

Senat zajmie się nowelizacją ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, wprowadzającą obowiązek odprowadzania składek do ZUS od wszelkich umów zleceń do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę od 1 stycznia 2016 r., a także oskładkowanie dochodów członków rad nadzorczych już od stycznia 2015 r.

Nowela uniemożliwia też zawieranie podwójnych umów w taki sposób, aby unikać ozusowania. Dotychczas unikanie płacenia składek było możliwe przy zawarciu dwóch umów - jednej na niską kwotę, od której odprowadzana była niska składka i drugiej, z wyższą kwotą, która nie była oskładkowana.

Według przewidywań skutkiem finansowym ustawy mają być dodatkowe wpływy do ZUS w wysokości 650 mln zł, z czego 350 mln zł to dochód z pieniędzy członków rad nadzorczych.

W porządku obrad jest także nowela ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia. Zakłada ona, że w szkołach nie będzie można sprzedawać, ani podawać do jedzenia _ śmieciowego jedzenia _.

Celem zmian, przygotowanych przez posłów PSL, jest ograniczenie dostępu dzieci do produktów żywnościowych zawierających znaczną ilość składników szkodliwych dla ich rozwoju. Chodzi o produkty o takiej zawartości nasyconych kwasów tłuszczowych, soli i cukru, które spożywane w nadmiarze mogą być przyczyną przewlekłych chorób dietozależnych, np. chipsy, niektóre ciastka i napoje, w tym napoje energetyzujące, jedzenie typu fast food i instant.

Zgodnie z nowelą minister zdrowia określi w rozporządzeniu, jakie produkty spożywcze będzie można sprzedawać w sklepikach szkolnych. Rozporządzenie obejmie także jedzenie podawane np. w stołówkach. Tworząc listę produktów, które będą mogły jeść dzieci, minister będzie zobowiązany do uwzględnienia wartości odżywczej i zdrowotnej oraz norm żywieniowych.

Przepisy nowelizacji będą obowiązywać także w przedszkolach i w ośrodkach tzw. innych form wychowania przedszkolnego, np. punktach przedszkolnych i klubach przedszkolaka. Żywności niedopuszczonej do sprzedaży w szkołach nie będzie też można reklamować w tych placówkach i w ich pobliżu. Dotyczy to wszystkich typów szkół (od szkół podstawowych do ponadgimnazjalnych) z wyjątkiem szkół dla dorosłych.

Senat zajmie się także sejmową nowelizacją ustawy o referendach lokalnych. Wprowadza ona obowiązek tworzenia odrębnych obwodów głosowania w referendum lokalnym w zakładach opieki zdrowotnej, domach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych. Do tej pory ustawa przewidywała przeprowadzanie referendów w stałych obwodach głosowania i nie zobowiązywała do tworzenia odrębnych obwodów głosowania w zakładach opieki zdrowotnej, domach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych. _ Kwestia ta powinna być uregulowana w sposób niebudzący wątpliwości w ustawie o referendum lokalnym _ - podkreślono w uzasadnieniu.

Z kolei nowelizacja ustawy o krajowym systemie ewidencji producentów rolnych zakłada m.in., że małżonkowie, którzy mają oddzielne gospodarstwa rolne, będą mieli własne, oddzielne numery identyfikacyjne. Dotychczas małżonkowie, choć prowadzili różne gospodarstwa, musieli posługiwać się jednym wspólnym numerem identyfikacyjnym. Kwestia ta ma istotne znaczenie, ponieważ na podstawie numerów rolnicy mogą starać się o dofinansowanie prowadzenia gospodarstwa ze środków unijnych - do tej pory o wsparcie finansowe mógł starać się tylko jeden z małżonków prowadzących gospodarstwa. Ustawa po przyjęciu przez Sejm wraca do Senatu, który był autorem tej inicjatywy ustawodawczej, w odpowiedzi na werdykt Trybunału Konstytucyjnego.

Senatorowie zajmą się również ratyfikacją protokołu między Polską a Belgią w sprawie konwencji dotyczącej unikania podwójnego opodatkowania. Ratyfikacja protokołu, dokonana wcześniej także przez Sejm, ma na celu zmianę obecnie obowiązującej metody ogólnej unikania podwójnego opodatkowania dochodów osiąganych przez rezydentów polskich na terytorium Belgii, z metody proporcjonalnego zaliczenia na metodę wyłączenia z progresją. W odniesieniu do dochodów kapitałowych (z dywidend, odsetek, należności licencyjnych i przeniesienia własności majątku) obowiązująca metoda unikania podwójnego opodatkowania nie ulegnie zmianie (będzie to nadal metoda zaliczenia proporcjonalnego).

Senatorowie ustosunkują się też do uchwalonych przez Sejm zmian w ustawie o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Zakładają one wydłużenie o 3 lata okresu, w jakim lekarze, którzy wypracowali 300 godzin w szpitalnym oddziale ratunkowym, zespole ratownictwa medycznego, lotniczym zespole ratownictwa medycznego lub izbie przyjęć szpitala powinni rozpocząć specjalizację w dziedzinie medycyny ratunkowej.

Senat zajmie się też nowelizacją ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym, a także ustawą o zakończeniu wieloletniego Programu dla Odry 2006.

W porządku obrad jest też informacja przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego o sytuacji spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych. Senat nie zaakceptował wniosku senatora Grzegorza Biereckiego (PiS), by punkt ten uzupełnić o informację prezesa krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościwo-Kredytowej Rafała Matusiaka, na temat sytuacji SKOK-ów.

Przeciwny wnioskowi Biereckiego był marszałek Senatu Bogdan Borusewicz. _ W dotychczasowej praktyce informacje tego rodzaju przedstawiali przedstawiciele instytucji publicznych, odpowiedzialnych za realizację poszczególnych funkcji państwa w wymiarze powszechnym _ - mówił Borusewicz. Jego zdaniem SKOK-i nie są taką instytucją.

Bierecki argumentował, że krajowa SKOK jest z mocy ustawy współnadzorcą SKOK-ów, wraz z KNF, więc jej prezes też powinien mieć prawo przedstawić swoją informację, obok przewodniczącego KNF. _ Złożyłem swój wniosek wiedząc o tym, że opinie te różnią się w istotnych kwestiach _ - argumentował Bierecki. _ Aby Senat był właściwie poinformowany, należy wysłuchać dwóch stron _ - dodał.

Mający większość senatorowie PO opowiedzieli się jednak przeciw temu wnioskowi. Wtedy senator Grzegorz Czelej (PiS) złożył wniosek o zdjęcie w ogóle informacji szefa KNF o SKOK-ach, ale ten wniosek też nie uzyskał poparcie większości.

Upadł też inny wniosek, który wywołał jeszcze więcej emocji - o dołączenie do porządku obrad _ informacji przewodniczącego PKW w sprawie gwarancji przeprowadzenia rzetelnych i terminowych wyborów do samorządu terytorialnego _. Zgłosił go senator Jan Rulewski (PO), na co zareagował marszałek Borusewicz uwagą, iż senator powinien ten wniosek zgodnie z regulaminem złożyć 10 dni przed posiedzeniem.

_ - Sprawy nie mogłem zgłosić 10 dni temu, bo nikt nie przewidywał takiej sytuacji _ - replikował Rulewski.

Poparł go senator Bogdan Pęk (PiS). _ - Mamy do czynienia z bardzo poważnym kryzysem państwa _ - oświadczył. _ Myślę, że powinien pan potraktować tę sytuację jako nadzwyczajną, bo to jest rzecz bez precedensu w nowożytnej historii Polski i Senat powinien mieć informację z pierwszej ręki _ - zwrócił się do marszałka.

_ - Rozumiem intencje, ale proponowałabym teraz PKW nie odrywać od liczenia _ - replikował Marek Borowski (niezrzeszony), wywołując salwę śmiechu. 50 senatorów opowiedziało się przeciw dołączaniu do porządku informacji szefa PKW, 25 senatorów było za.

Czytaj więcej w Money.pl
Umowy zlecenie będą oskładkowane. Do ZUS-u popłynie dodatkowe 650 mln złotych Zmiany zapowiadał jeszcze Donald Tusk. Związkowcy się cieszą, pracodawcy już mniej.
Resort znalazł sposób, jak zwiększyć wpływy do ZUS-u. Skąd pieniądze? Zmiany w prawie mogą dotknąć prawie milion Polaków.
Koniec ze śmieciowym jedzeniem w szkołach O tym, co będzie można teraz kupić w szkolnych sklepikach, zadecyduje minister zdrowia. Zmiany dotyczą też przedszkoli.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)