Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Porwania w Pakistanie. Islamiści uwolnili 11 nauczycieli

0
Podziel się

Do uprowadzenia doszło zaraz po tym jak zespół szczepiący przeciwko polio opuścił budynek szkoły.

Porwania w Pakistanie. Islamiści uwolnili 11 nauczycieli
(AP/Fotolink/East News)
bEqAkpph

Bojownicy islamscy wypuścili porwanych w zeszłym tygodniu na północy kraju podczas akcji szczepień przeciwko polio. Porwania dokonano na terenach plemiennych, kontrolowanych w dużej mierze przez talibów.

Nauczyciele zostali porwani 21 listopada w prowincji Chajber Pachtunchwa graniczącej z Afganistanem. Do uprowadzenia doszło zaraz po tym jak zespół szczepiący przeciwko polio opuścił budynek szkoły. Z nieoficjalnych informacji wynika, że celem bojowników była właśnie ekipa medyczna, natomiast nauczyciele zostali uprowadzeni przez pomyłkę. Następnie porywacze przetransportowali ich na tereny kontrolowane przez bojowników z organizacji Lashkar-e-Islam, która jest powiązana z talibami.

W negocjacjach z islamistami wzięli udział przedstawiciele lokalnej starszyzny plemiennej - poinformowały władze prowincji. _ - Bojownicy współpracowali z członkami starszyzny i uwolnili porwanych nauczycieli _ - podkreślili przedstawiciele władz w Chajber Pachtunchwa.

bEqAkppj

Zdaniem członków starszyzny islamiści zgodzili się uwolnić nauczycieli pod warunkiem, że Islamabad przestanie wysyłać na tereny prowincji grupy szczepiących przeciwko polio, które są uznawane przez talibów za szpiegów Zachodu i często padają ofiarami ataków.

W ostatnich miesiącach w Pakistanie zostało zamordowanych co najmniej 11 osób prowadzących szczepienia oraz czterech policjantów. Od grudnia zeszłego roku personel prowadzący szczepienia pracuje pod ochroną policji. O atakowanie ekip medycznych podejrzewa się islamistów.

Czytaj więcej w Money.pl
Nie żyje dowódca powiązany z Al Kaidą Niezidentyfikowani sprawcy zastrzelili Nasiruddina Hakkaniego, walczącego z wojskami USA w Afganistanie ruchu zbrojnego.
Pakistańscy talibowie zapowiadają ofensywę Po wyborze nowego przywódcy, radykała Mullaha Fazlullaha, bojownicy z ugrupowania Tehreek-e-Taliban Pakistan.
Pakistan daje ciche przyzwolenie na ataki USA? Washington Post informuje, że ciche przyzwolenie Pakistanu na program dronów jest jednym z gorzej strzeżonych w Waszyngtonie i Islamabadzie sekretów dotyczących narodowego bezpieczeństwa.
bEqAkppK
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)