Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Portugalia: Wybór Tuska odzwierciedla mocną rolę Polski

0
Podziel się:

Na wiadomość o wybraniu Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej błyskawicznie zareagowały portugalskie media.

Portugalia: Wybór Tuska odzwierciedla mocną rolę Polski
(European People's Party)
bEKMoyMl

Prasa zwraca uwagę na rosnącą wagę Polski na arenie międzynarodowej.

Brukselska korespondentka dziennika Publico zauważa, że sukces Tuska odzwierciedla istotna rolę Warszawy w polityce europejskiej, nie tylko gospodarczej. _ Europa Centralna zrobiła miejsce dla Wschodu, Polak będzie pełnił tę funkcje w momencie, gdy tak ważne staje się, by Unia była twarda wobec Rosji Wladimira Putina. Na swojej stronie internetowej gazeta podkreśla, iż Warszawa miała już swojego przedstawiciela na ważnym stanowisku we Wspólnocie: przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka. Ale rosnąca rola Polski i jej zaangażowanie w europejskie debaty prosiły się o poważniejszą reprezentację _- czytamy w dzienniku Publico.

Komentatorka zauważa, że za rządów Tuska Warszawa znacznie poprawiła swoje relacje z Niemcami i - do niedawna - także z Rosją. Ten wybór sprawia, że bardziej znośna staje się Włoszka Federica Mogherini na stanowisku szefowej unijnej dyplomacji, której największą słabością jest - zdaniem portugalskiej dziennikarki - zbyt uległy stosunek wobec Moskwy.

bEKMoyMn
Czytaj więcej w Money.pl
Wiadomo kto na czele unijnej dyplomacji Federica Mogherini, włoska minister spraw zagranicznych, została szefową unijnej dyplomacji. Tak zdecydowali szefowie państw i rządów unijnych na nadzwyczajnym szczycie w Brukseli.
Tusk po wyborze na przewodniczącego Rady UE: "Europa ma i będzie miała sens" Donald Tusk powiedział, że funkcja, którą obejmie, polega na budowaniu kompromisów w imię interesu Europy. A jakie zmiany w związku z objęciem nowego stanowiska czekają polski rząd?
bEKMoyMO
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)