Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

"Poroszenko powinien uważać". Echa zaprzysiężenia

0
Podziel się

Frank-Walter Steinmeier ostrzegł władze w Kijowie przed stosowaniem zbyt radykalnych środków w operacjach przeciwko prorosyjskim separatystom.

Frank-Walter Steinmeier
Frank-Walter Steinmeier (Armin Kübelbeck/CC BY-SA 3.0/wikimedia commons)
bDZPmyol

Sekretarz stanu USA John Kerry powiedział dziennikarzom, że wierzy w możliwość deeskalacji kryzysu na Ukrainie, co pozwoliłoby na uniknięcie nałożenia nowych sankcji na Rosję. Z kolei minister spraw zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steinmeier ocenił, że postawa Rosji w konflikcie o Ukrainę uległa wyraźnej zmianie. Ostrzegł władze w Kijowie przed stosowaniem zbyt radykalnych środków w operacjach przeciwko prorosyjskim separatystom.

Szef amerykańskiej dyplomacji wyraził nadzieję na możliwość osiągnięcia postępu. _ Oczekujemy, że Rosja dokona swego wkładu, oczekujemy, że nie będziemy musieli nakładać nowych, surowszych sankcji ani stosować innych środków _ - powiedział.

_ - Oczekujemy w najbliższych dniach gestów zmierzających do zredukowania napięcia _ - podkreślił.

bDZPmyon

Wymienił wśród nich _ możliwość zaprzestania ognia _. Jak powiedział, wierzy w to, że _ Rosja wpłynie na separatystów, aby przystąpili do składania broni, opuścili budynki (które zajmują) i zaczęli stawiać na taką Ukrainę, jaka odpowiada potrzebom jej ludności _.

Zaprzysiężony w sobotę nowy prezydent Ukrainy, Petro Poroszenko podkreślił w swym przemówieniu inauguracyjnym wolę dialogu ze wschodnią częścią kraju, gdzie działają separatyści.

Steinmeier: postawa Rosji uległa wyraźnej zmianie

_ - Nie wolno dopuścić do tego, by w wyniku (zbyt radykalnych) operacji wojskowych we wschodniej Ukrainie na stronę separatystów przeszło jeszcze więcej osób _ - powiedział Steinmeier w wywiadzie dla niedzielnego wydania dziennika _ Tegesspiegel _. W obecnej napiętej sytuacji rozsądek nakazuje, by środki militarne stosowane były _ ostrożnie i z umiarem _ - zaznaczył szef niemieckiej dyplomacji.

Steinmeier wezwał Rosję do większego zaangażowania się w proces stabilizacji Ukrainy. _ -Bardzo ważne byłoby publiczne poparcie przez Moskwę jedności terytorialnej Ukrainy i odrzucenie wszelkich działań zmierzających do odłączenia (części terytorium) _ - zaznaczył polityk współrządzącej SPD. Jak podkreślił, obie strony muszą wspólnie zabezpieczyć granicę przed transportem broni i ludzi z Rosji na Ukrainę. Steinmeier ocenił, że postawa Rosji w konflikcie o Ukrainę uległa _ wyraźnej zmianie _.

bDZPmyot

Ukraińskie wojsko i Gwardia Narodowa od dwóch miesięcy prowadzą na wschodzie kraju operację zbrojną przeciwko prorosyjskim separatystom, którzy dążą do oderwania obwodów donieckiego i ługańskiego od reszty Ukrainy. W walkach zginęło już kilkaset osób.

Czytaj więcej w Money.pl
Separatyści: Niech Poroszenko wycofa "wojska okupacyjne" Separatyści na wschodzie Ukrainy będą kontynuować walkę i odrzucają propozycje nowego prezydenta Ukrainy. Poroszenko w przemówieniu inauguracyjnym wezwał ich do złożenia broni.
Plan dla Ukrainy. "Nie chcę zemsty, ani wojny" Zebrani wstali z miejsc na zapewnienie Poroszenki, że Ukraina nie godzi się z aneksją Krymu.
Putin spotka się w cztery oczy z Poroszenką? Okazją są obchody 70. rocznicy D-Day w Normandii, największej operacji desantowej aliantów podczas II wojnie światowej.
bDZPmyoO
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)