Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Poroszenko o decentralizacji na Ukrainie

0
Podziel się:

Prezydent elekt Petro Poroszenko zapowiedział, że jest planowana "szeroko zakrojona amnestia" na Ukrainie oraz inne kroki, które zagwarantują sukces procesu pokojowego.

Poroszenko o decentralizacji na Ukrainie
(PAP/Jacek Turczyk)
bECgUOUR

- _ Decentralizacja na Ukrainie zostanie zbudowana na bazie polskiego modelu _- powiedział w Warszawie prezydent elekt Petro Poroszenko. Zapowiedział, że jest planowana _ szeroko zakrojona amnestia _ na Ukrainie oraz inne kroki, które zagwarantują sukces procesu pokojowego.

_ - Na froncie zagranicznym i politycznym mamy bardzo aktywny dialog, mamy zapewnienie o tym, że Ukraina ma godnych zaufania sojuszników w Unii Europejskiej, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, na całym świecie, którzy zdecydowanie ogłosili, że wspierają stanowisko Ukrainy w kwestiach rozwiązania konfliktu na wschodzie i są zdecydowani we wsparciu ukraińskiej pozycji w kwestii Krymu _ - podkreślił Poroszenko na środowej konferencji prasowej w Warszawie.

Poroszenko, który przybył do Warszawy ze swoją pierwszą wizytą po wyborze na prezydenta, w związku z obchodzonym w Polsce 25-leciem wolności, spotkał się z prezydentem Bronisławem Komorowskim, prezydentem USA Barackiem Obamą, prezydentem Francji Francois Hollande'em oraz Niemiec Joachimem Gauckiem. Wziął też udział w uroczystej gali Nagrody Solidarności, którą otrzymał legendarny przywódca Tatarów krymskich Mustafa Dżemilew.

bECgUOUT

Prezydent elekt zaznaczył też, że jego spotkania w Warszawie dają mu _ podstawy do optymizmu _. Jak dodał, wnioski z tych spotkań są mocne i jasne. Jak podkreślił, Barack Obama w Warszawie w sposób twardy i zdecydowany wsparł bezpieczeństwo Ukrainy.

_ - W środę z głowami państw europejskich, Kanady i USA omówiliśmy szczegóły planu pokojowego, który ja - jako prezydent elekt - będę miał możliwość zaprezentować na Ukrainie podczas inauguracji (mojej prezydentury). To będzie absolutnie twarda propozycja decentralizacji, przy czym decentralizacja będzie zbudowana według polskiego modelu _ - zapowiedział Poroszenko.

Zaprzysiężenie Poroszenki jest planowane na 7 czerwca w Kijowie.

Prezydent elekt dodał, że _ Polacy i Unia Europejska powinni dać Ukrainie mapę do tego, jak wdrożyć system decentralizacji, który da realną władzę samorządom lokalnym _. Zapowiedział też, że jest planowana amnestia oraz wiele innych kroków, które pozwolą _ rozpocząć i zagwarantować (sukces) procesu pokojowego _.

bECgUOUZ

Poroszenko był pytany przez dziennikarzy o to, czy wprowadzi stan wojenny na Ukrainie. Odparł, że decyzja zapadanie po jego zaprzysiężeniu.

_ - To scenariusz, który zależy od przyjęcia mojej inicjatywy pokojowej. Mówiłem już o decentralizacji władzy, amnestii dla tych, którzy dopuścili się przestępstw _ - powiedział. Dodał, że jego propozycja zakłada również _ stworzenie warunków dla wcześniejszych wyborów lokalnych _.

_ - Jeśli to zostanie przyjęte, będzie szansa na pokój. Jeśli nie - Ukraina musi się bronić _ - oświadczył.

Poroszenko odpowiadał też na pytanie o możliwe sankcje USA i UE wobec Rosji. _ - W większej części zależy to od Rosji. Kiedy wyznaczymy drogę ku uregulowaniu sytuacji odnośnie Krymu, kiedy będziemy w stanie uspokoić wszystkie punkty zapalne na Ukrainie, wtedy dalszych sankcji nie będzie. Jeśli coraz więcej zbrojnych będzie przenikać naszą granicę, to będzie narażać Rosję na koszty _ - zapowiedział prezydent elekt.

bECgUOVa

_ - Unia Europejska i USA będą wspierać Ukrainę, aby zagwarantować pokój i bezpieczeństwo na kontynencie. To nie jest konflikt Ukrainy i Rosji _ - stwierdził.

Poroszenko był też pytany jaką pomoc wojskową Ukraina chce otrzymać od NATO i USA. _ Uzgodniliśmy dzisiaj ramy współpracy w dziedzinie form wsparcia niebędących uzbrojeniem. Mam na myśli hełmy, wyposażenie termowizyjne, sprzęt telekomunikacyjny _ - podkreślił. Dodał, że sprzęt wzmocni policję i służy mundurowe.

Dopytany czy pomoc USA dla Ukrainy może sprowokować Rosję, odpowiedział: _ Nie wyobrażam sobie jak jeszcze bardziej możnaby sprowokować Rosję. Rosja wysyła swoich najemników. Mamy wiele dowodów na temat zaangażowania Rosji _.

_ - To są nasze siły zbrojne, nasze służby mundurowe, to jest nasza odpowiedzialność za ludzi, cywilów, którzy codziennie ponoszą ryzyko, że zostaną zabici przez bandytów i terrorystów. To nasza odpowiedzialność jako rządu Ukrainy, aby bronić naszych ludzi i zaprowadzić pokój _ - dodał polityk.

bECgUOVb

Zapewnił też, że nie wyklucza spotkania z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, ale obecnie nie ma takiego spotkania w swoim kalendarzu.

Czytaj więcej w Money.pl
Prezydent Francji spotkał się z Poroszenką Ich rozmowa trwała kilkanaście minut.
Ukraina poprosi Unię i USA o obronę? Prezydent elekt Ukrainy Petro Poroszenko pragnie niezwłocznie rozpocząć rozmowy z USA i Unią Europejską na temat sojuszu.
On wygra wybory na Ukrainie. Jak przeżyje Według sondażu, niemal połowa (47,7 proc.) tych, którzy wezmą udział w wyborach i wiedzą na kogo głosować stawia na...
bECgUOVu
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)