Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jarosław Junko
|

Ponad 2400 zakładników w rękach prorosyjskich rebeliantów

0
Podziel się:

Dotychczas władze Ukrainy bardzo skąpo informowały o liczbie ludzi przetrzymywanych.

Ponad 2400 zakładników w rękach prorosyjskich rebeliantów
(PAP/EPA)

Ponad 2400 ukraińskich zakładników znajduje się w rękach prorosyjskich rebeliantów na wschodniej Ukrainie - oświadczyła pełnomocniczka prezydenta tego kraju ds. sytuacji na wschodzie Iryna Heraszczenko.

Dotychczas władze Ukrainy bardzo skąpo informowały o liczbie ludzi przetrzymywanych przez buntowników na opanowanych przez nich terenach w obwodach donieckim i ługańskim. W oficjalnych komunikatach mówiono, że jest ich niewiele ponad 800.

W ub. tygodniu pozarządowe Centrum Wymiany Jeńców opublikowało listę 853 nazwisk, wśród których - jak wtedy podkreślano - są nie tylko wojskowi, ale i cywile. Dodano do niej wówczas nazwiska 408 zaginionych.

Jeszcze przed dziesięcioma dniami rzecznik ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Andrij Łysenko mówił, że z rąk separatystów uwolniono 648 zakładników, a w ich niewoli pozostaje tylko 500.

Heraszczenko napisała w piątek na swoim Facebooku, że separatyści przetrzymują o wiele więcej osób. _ Po otwarciu międzyresortowego centrum SBU (Służby Bezpieczeństwa Ukrainy) zwróciło się do niego ponad 2400 obywateli ukraińskich, których bliscy są w niewoli _ - poinformowała.

Wzajemna wymiana zakładników to jeden z punktów porozumienia zawartego 5 września w Mińsku na Białorusi przez grupę kontaktową Ukraina-Rosja-OBWE ds. kryzysu ukraińskiego.

Semen Semenczenko, dowódca walczącego na wschodniej Ukrainie ochotniczego batalionu ukraińskiego Donbas, ocenił w piątek - także na Facebooku - że wymiana ta idzie bardzo opornie.

_ W ostatnim czasie uwolniono tylko 20 procent chłopaków z batalionu Donbas _ - napisał, dodając, że podobna sytuacja jest także w innych oddziałach sił zbrojnych Ukrainy.

W piątek agencja Itar-Tass nadała depeszę, w której zapowiedziała, powołując się na Darię Morozową, kierowniczkę _ komitetu ds. uchodźców i jeńców wojennych _ samozwańczej separatystycznej Donieckiej Republiki Ludowej, że kolejna wymiana zakładników przewidywana jest w sobotę w południe.

_ Formuła wymiany jest obecnie ustalana, ponieważ wciąż przygotowywane są listy jeńców. Będzie to po 40-50 osób z każdej strony _ - powiedziała w rozmowie z rosyjską agencją.

Czytaj więcej w Money.pl
Unia o przemarszu w Doniecku: "Bezprawie" Według konwencji genewskich jeńcy powinni być chronieni przed aktami przemocy czy zastraszania.
Separatyści zajęli budynek polskiego konsulatu Terroryści zajęli polski i czeski konsulat oraz budynek sądu. Są wspierani przez rosyjskich żołnierzy - alarmuje Kijów.
Wojna na Ukrainie. Armia odpiera ataki separatystów Mimo obowiązującego od ponad tygodnia rozejmu, separatyści ostrzeliwują pozycje ukraińskie.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)