Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ponad 1 mln zł kar za chaos na kolei

0
Podziel się:

Urząd Transportu Kolejowego ukarał PKP Intercity i Przewozy Regionalne za bałagan przy wprowadzaniu rocznego rozkładu jazdy pociągów w grudniu 2010 roku.

Ponad 1 mln zł kar za chaos na kolei
(pkp.pl)

- _ Na PKP Intercity zostało nałożone ponad 550 tys. zł kary, a na Przewozy Regionalne ok. 453 tys. zł kary _" - powiedział prezes UTK Krzysztof Jarosiński.

Jak wyjaśnił, stwierdzono, że dwaj najwięksi polscy przewoźnicy nie udzielali pasażerom wystarczających informacji dotyczących kursowania pociągów, łamiąc tym samym ich prawa zagwarantowane unijnym rozporządzeniem. Przewoźnicy mogą się odwołać od decyzji.

Prezes przypomniał, że UTK może nałożyć na przewoźnika karę sięgającą 2 proc. jego przychodów z ubiegłego roku. - _ Jednak nie nałożyliśmy najwyższych możliwych kar. Miało na to wpływ to, że zarówno PKP Intercity, jak i Przewozy Regionalne zeszły rok zamknęły ze stratą, a także wyraźna poprawa w postępowaniu obu przewoźników, jaką zaobserwowaliśmy podczas kolejnych kontroli _ - powiedział.

Nowy roczny rozkład jazdy pociągów funkcjonuje od 12 grudnia 2010 roku. Między 13 a 15 grudnia na 33 dworcach kolejowych na terenie całego kraju kontrolerzy UTK sprawdzali m.in., czy punkty informacji i kasjerzy udzielali prawdziwych informacji dotyczących zmian w rozkładzie jazdy, opóźnień pociągów i praw pasażerów.

Kontrolerzy stwierdzili m.in., że na niektórych dworcach nie działały kasy, a przez megafony rozlegały się niezrozumiałe komunikaty. Pasażerowie nie byli informowani o opóźnieniach, ani o możliwości składania skarg lub przysługujących im prawach.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/10/t85002.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pkp;intercity;pod;kreska;strata140;mln;zl,178,0,805810.html) PKP Intercity pod kreską. Strata140 mln zł? Kolejowy przewoźnik 2011 rok chce zamknąć ze stratą nie większą niż 45 mln zł.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/164/t96164.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zwiazki;na;kolei;chca;referndum;strajkowego,199,0,795847.html) Związki na kolei chcą referndum strajkowego Związkowcy chcą gwarancji pracowniczych ze względu na prywatyzację spółek Grupy PKP.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/244/t126452.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/beda;gigantyczne;kary;za;balagan;na;pkp,56,0,788792.html) Będą gigantyczne kary za bałagan na PKP? UTK może nałożyć na kolejowe spółki karę w wysokości do 2 procent przychodu rocznego.
wiadomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)