Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pomoc z Unii Europejskiej. Jest porozumienie w sprawie 3,5 mld euro

0
Podziel się:

Nowy program FEAD jest pierwszą europejską inicjatywą, której celem jest pomoc ludziom doświadczającym biedy i wykluczenia.

Pomoc z Unii Europejskiej. Jest porozumienie w sprawie 3,5 mld euro
(JLogan/public domain, wikimedia commons)

W Europejskim Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym (FEAD) na lata 2014-2020 znajdzie się 3,5 mld euro. Środki przeznaczone będą m.in. na pomoc materialną i zasiłki. Porozumiały się w tej sprawie Parlament Europejski i kraje członkowskie UE.

_ - Osiągnęliśmy nasze najistotniejsze cele w ponad rocznych negocjacjach z Komisją Europejską i państwami członkowskimi, zwiększyliśmy budżet funduszu z 2,5 do 3,5 miliardów euro (...). Nowy program FEAD jest pierwszą europejską inicjatywą, której celem jest pomoc ludziom doświadczającym biedy i wykluczenia, szczególnie braku jedzenia, bezdomności oraz ubóstwa dzieci, we wszystkich państwach UE _ - oświadczył odpowiedzialny za prace nad FEAD w PE włoski socjaldemokratyczny europoseł Emer Costello.

Jak podkreślono we wtorkowym komunikacie, pomoc UE dla najbardziej potrzebujących zostaje przedłużona do 2020 roku i pozostanie na poziomie 3,5 miliarda euro, czyli takim samym jak w latach 2007-2013. Początkowo państwa członkowskie proponowały cięcia w wysokości miliarda euro.

Program FEAD obejmie wszystkie państwa członkowskie i zastąpi Program Dystrybucji Żywności, który rozdzielał nadwyżki żywności wyprodukowane w ramach Wspólnej Polityki Rolnej. Połączono dwa programy: dystrybucji żywności oraz podstawowej pomocy rzeczowej oraz finansowania działań wspomagających integrację społeczną.

Porozumienie dotyczy także poziomu współfinansowania programów pomocowych dla najbiedniejszych, czyli udziału UE w płatnościach w stosunku do udziału państwa członkowskiego. Będzie ono na poziomie 85 proc. kwalifikowanych wydatków publicznych oraz na poziomie 95 proc. w przypadku państw najsilniej dotkniętych kryzysem.

Jak zaznaczono, w 2011 r. prawie 120 mln obywateli UE było zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym.

Porozumienie musi teraz być przyjęte przez Radę UE.

Jak informowało pod koniec roku Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, w ramach FEAD Polska będzie mogła otrzymać ok. 474,5 mln euro na programy, które zapewnią żywność oraz odzież i inne podstawowe artykuły dla osób najbardziej potrzebujących.

W 2011 r. rozmowy w sprawie pomocy dla najuboższych blokowały rządy Niemiec, Wielkiej Brytanii, Czech, Szwecji, Holandii i Danii, argumentując, że pomocą socjalną nie powinna zajmować się Bruksela, tylko poszczególne kraje w ramach swoich budżetów.

Czytaj więcej w Money.pl
Cameron pod ostrzałem polskich europosłów Polscy europosłowie chcą nawiązać podczas rozmowy do wypowiedzi premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona o ograniczeniu prawa imigrantów do niektórych zasiłków.
PiS i Związek Słowiański startują do... Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała komitety wyborcze: PiS, PSL oraz Związku Słowiańskiego, chcące startować w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego.
Zobacz, ile posłowie wydadzą na kampanie W poprzednich wyborach do PE limit wydatków na kampanię wyborczą nie zależał od tego, w ilu i w których okręgach wyborczych dany komitet zarejestrował listy; była to stała kwota.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)