Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
sytuacja na ukrainie
20.02.2014 14:07

Pomoc rannym z Majdanu. Jak ją zapewnić?

Janusz Palikot będzie postulował, by dyplomaci polscy i unijni wymusili na ukraińskich władzach utworzenie mostu humanitarnego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wojciech Strozyk/REPORTER)

Lider Twojego Ruchu Janusz Palikot poinformował, że podczas popołudniowego spotkania u premiera Donalda Tuska w sprawie Ukrainy będzie postulował, by dyplomaci polscy i unijni wymusili na ukraińskich władzach utworzenie mostu humanitarnego.

Palikot powiedział na czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie, że wraz z kilkoma osobami m.in. szefem Stronnictwa Demokratycznego Pawłem Piskorskim, a także Władysławem Frasyniukiem i lekarzem Marcinem Geremkiem (synem b. szefa MSZ prof. Bronisława Geremka), postanowili zorganizować pomoc humanitarną dla poszkodowanych w starciach na Majdanie.

Jak dodał, udało im się zebrać m.in. potrzebne leki, a także zorganizować transport (ciężarówki użyczył Frasyniuk, który jest właścicielem firmy transportowej), jednak natrafili na trudności z przedostaniem się na Ukrainę. _ Mamy pewną zasadniczą trudność; są kłopoty z dojechaniem do Kijowa _ - mówił Palikot.

W związku z tym - jak zaznaczył - postuluje, by podczas spotkania u premiera o godz. 17 uzgodniono działania, które doprowadzą do powstania mostu humanitarnego na Ukrainę. Jego zdaniem polska i unijna dyplomacja powinny wymusić stworzenie możliwości transportu pomocy na Ukrainę.

Premier Donald Tusk na czwartkowe spotkanie ws. sytuacji na Ukrainie zaprosił m.in. b. prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, b. premiera Włodzimierza Cimoszewicza, liderów partii opozycyjnych i europosłów zajmujących się sprawami Ukrainy.

Marcin Geremek zaznaczył, że jest w kontakcie ze służbą medyczną Majdanu. _ Sytuacja jest tam tragiczna; są dziesiątki osób zabitych, setki osób rannych. Pomoc medyczna udzielana protestującym nie jest adekwatna w stosunku do pomocy udzielanej milicji i wojsku _ - powiedział.

Poinformował, że od służb medycznych Majdanu dostał listę najbardziej potrzebnych leków ratujących życie. _ Myśmy tę listę zweryfikowali i przygotowaliśmy te leki do transportu, niestety istnieją ogromne trudności w dotarciu z pomocą _ - ocenił.

Piskorski nawoływał wszystkich do tego, by starać się pomóc Ukrainie. _ Nasz transport jest gotowy do wyjazdu w każdej chwili. (...). Kluczem do tego, aby armia ludzi dobrej woli, którzy chcą pomagać Ukraińcom, mogła tam dotrzeć, jest powstanie takiego mostu humanitarnego; to należy do rządu _ - powiedział. Jak dodał, dołącza się do apelu Palikota w tej sprawie, bo obecnie najważniejsze jest to, by było jak pomagać Ukraińcom.

W czwartek rano z nową siłą wybuchły walki między przeciwnikami władz Ukrainy a siłami MSW na Majdanie Niepodległości w Kijowie; od rana zginęło co najmniej kilkunastu ludzi.

Czytaj więcej w Money.pl
Sikorski na Majdanie. Mówi o panice władz Minister wraz z szefami MSZ Francji i Niemiec spotka się z ukraińską opozycją oraz prezydentem Wiktorem Janukowyczem.
Krew i pożary na Majdanie. Coraz więcej ofiar W centrum Kijowa trwają walki, jest coraz więcej ofiar. Deputowani Partii Regionów zaczynają przechodzić na stronę opozycji.
Janukowycz ogłosił żałobę narodową Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz ogłosił czwartek dniem żałoby narodowej w związku z ofiarami śmiertelnymi trwających w Kijowie starć między przeciwnikami władz a siłami MSW. Dekret w tej sprawie opublikowano w środę na prezydenckiej stronie internetowej.
Tagi: sytuacja na ukrainie, ukraina, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz