Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pomoc poszkodowanym przez halny. Wiekszość środków zwrócono do budżetu

0
Podziel się:

Zwrot dotacji to wynik negatywnej weryfikacji wniosków złożonych przez poszkodowanych.

Pomoc poszkodowanym przez halny. Wiekszość środków zwrócono do budżetu
(Stanislaw Kowalczuk/East News)

Na pokrycie szkód wyrządzonych przez halny pod koniec 2013 roku Zakopane otrzymało 240 tysięcy złotych z Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji oraz od Wojewody Małopolskiego. Jednak burmistrz będzie musiał zwrócić do budżetu 169 tysięcy.

_ - Mieszkańcy zgłosili straty na kwotę 171 tys. 400 zł. Zasadne do sfinansowania ze środków budżetowych uznano straty na kwotę 71 tys. zł. Resztę zgłoszonych strat po weryfikacji zakwestionowano. Niewykorzystane środki w wysokości 169 tys. zł miasto zwróciło do budżetu _ - poinformował rzecznik zakopiańskiego urzędu miasta Szymon Zatorski.

Rzecznik dodał, że różnica w wysokości 100 tys. zł (pomiędzy zgłoszonymi stratami, a uznaną pomocą wojewody i ministerstwa) została pokryta z budżetu miasta, a Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Zakopanem wypłacił ją jako zasiłki celowe.

Jak powiedział rzecznik wojewody małopolskiego Jan Brodowski, zwrot dotacji to wynik negatywnej weryfikacji wniosków złożonych przez poszkodowanych. Bezpośrednio po zdarzeniu do zakopiańskiego urzędu miasta zgłoszono 80 uszkodzonych budynków mieszkalnych. Władze Zakopanego skierowały do Wojewody Małopolskiego wniosek o dotację dla 32 rodzin będących - w ocenie pracowników MOPS - w szczególnie trudnej sytuacji życiowej.

_ - Środki finansowe zostały wypłacone gminie jak najszybciej, bez wcześniejszej weryfikacji wniosków. Zrobiliśmy zastrzeżenie, że gdy w późniejszej weryfikacji wnioski zostaną ocenione negatywnie, dotacja będzie podlegać zwrotowi do budżetu państwa _ - zaznaczył Brodowski.

Ostatecznie zakwalifikowano 14 wniosków. Pozostałe odrzucono. Jak wyjaśnił Brodowski dotyczyło to m.in. sytuacji, gdy stwierdzono rozbieżności w dokumentach, np. gdy oceniono, że rodzina nie znajduje się w szczególnie trudnej sytuacji życiowej.

W sumie z pomocy finansowej na usuwanie skutków żywiołu skorzystało 46 zakopiańskich rodzin poszkodowanych przez halny, w większości zapomogi zostały sfinansowane z budżetu miasta.

Halny, który wiał w południowej Małopolsce od 24 do 29 grudnia, i osiągał prędkość do 180 km na godzinę, uszkodził niemal 200 dachów, linie energetyczne i kilkadziesiąt samochodów. Powalone drzewa spadły na wiele dróg. Strażacy interweniowali 639 razy. Potężne straty w drzewostanie żywioł wyrządził w Tatrzańskim Parku Narodowym. Urzędnicy oszacowali straty w drzewostanie na 1,5 mln zł. Straty komunalne, głównie w zniszczonym oświetleniu ulic, miasto wyceniło na 405 tys. zł.

Czytaj więcej w Money.pl
Tusk dziękuje strażakom walczącym z halnym Szef rządu powiedział, że pomoc dla poszkodowanych gmin zorganizowano wyjątkowo szybko. Poszczególne gospodarstwa otrzymają po sześć tysięcy złotych.
Będzie pomoc dla dotkniętych przez halny Jak podaje sztab kryzysowy w Zakopanym, łącznie zostało uszkodzonych prawie 80 budynków.
Wojna PKP z władzami Zakopanego o dworzec Zabytkowy dworzec kolejowy niszczeje. miasto od ponad roku nie może przejąć majątku od kolejarzy.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)