Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pomoc dla ukrainy
11.09.2014 09:20

Pomoc dla Ukrainy. Polskie organizacje zbierają materiały medyczne i żywność

W ukraińskich szpitalach brakuje sprzętu i lekarstw, a ludzie, którzy musieli opuścić swoje domy, nie mają podstawowych produktów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)
Ludzie, którzy musieli opuścić domy, nie mają podstawowych produktów.</br>Na zdjęciu uchodźcy odbierają pomoc od oligarchy Rinata Achmetowa.</br>

Polskie organizacje humanitarne pomagające Ukrainie apelują o wsparcie - najpilniejsze jest zapewnienie pomocy medycznej i żywności. Podkreślają, że w szpitalach brakuje sprzętu i lekarstw, a ludzie, którzy musieli opuścić swoje domy, nie mają podstawowych produktów.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała, że na Ukrainę pilnie trzeba dostarczyć szczepionki, by zapobiec pojawieniu się ognisk polio i odry. Według WHO brakuje również lekarstw i środków medycznych - 32 szpitale na Ukrainie nie mogą funkcjonować, wśród nich 17 zostało ostrzelanych i uszkodzonych. Z regionów donieckiego i ługańskiego, gdzie działają prorosyjscy separatyści, uciekło 70 proc. personelu medycznego.

W Polsce prowadzone są liczne zbiórki pieniędzy i datków rzeczowych zarówno dla walczących, jak i ludności cywilnej z obszarów, na których prowadzone są działania zbrojne.

Tomasz Czuwara z Fundacji Otwarty Dialog powiedział, że jego organizacja prowadzi działania przede wszystkim w trzech obszarach: pomocy dla cywilów, dla walczących i dla uchodźców. Fundacja zbiera pieniądze na kamizelki kuloodporne i hełmy dla walczących. Wspiera ich również pomocą medyczną.

Przy pomocy dla cywilów fundacja współpracuje ze stowarzyszeniem _ Pokolenie _ z Katowic, które organizuje konwój humanitarny; w czwartek ma on wyruszyć na Ukrainę. Jak poinformował Czuwara, Ukraińcom trzeba dostarczyć podstawowe produkty: środki czystości, pampersy, produkty instant, konserwy z wysokoenergetycznym jedzeniem (najlepiej mięsne), kasze, ryż, cukier, szczoteczki i pasty do zębów. Dodał, że fundacja zajmuje się też ok. 70 tatarami krymskimi na uchodźstwie na Ukrainie - ostatnio dostarczono im wyprawki szkolne dla dzieci, teraz trzeba zdobyć dla nich odzież zimową.

Do akcji można włączyć się na dwa sposoby - wpłacając pieniądze na konto (numer można znaleźć na www.odfoundation.eu) lub przynosząc produkty do centrum _ Ukraiński Świat _ przy ul. Nowy Świat 63 w Warszawie. Oprócz żywności i środków higienicznych można przynieść ciepłą odzież. W centrum prowadzona jest również pomoc psychologiczna dla osób z Ukrainy.

W pomoc Ukrainie zaangażowana jest również Polska Akcja Humanitarna. Jak powiedziała Celina Kretkowska z PAH, najpilniejsze potrzeby to pomoc medyczna i żywność. - _ W szpitalach brakuje sprzętu i lekarstw _ - podkreśliła. Zwróciła uwagę, że ludzie, którzy musieli opuścić swoje domy mieszkają teraz u rodzin lub obcych ludzi i pilnie trzeba dostarczać im podstawowe produkty, takie jak jedzenie i środki higieniczne.

PAH nie prowadzi zbiórek rzeczowych. _ - Większość potrzebnych towarów jest dostępna na Ukrainie, tylko w innych rejonach, dlatego łatwiej jest je kupić tam. Jest to nie tylko rozwiązanie szybsze i tańsze, ale również wspierające lokalną gospodarkę _ - zaznaczyła.

PAH apeluje o wsparcie akcji pomocy na Ukrainie; pieniądze można wpłacać na konto fundacji: 91 1060 0076 0000 3310 0015 4960 z dopiskiem _ Ukraina _.

Pracownicy organizacji są na wschodzie kraju, gdzie oceniają skalę potrzeb i zaczynają prowadzić pierwsze działania pomocowe. PAH dotarła do miejscowości, w których schronili się uciekający przed konfliktem cywile, dostarczyła im żywność, a jeden ze szpitali wyposażyła w niezbędny sprzęt i leki.

PAH dokonała również zakupu leków, środków opatrunkowych i sprzętu chirurgicznego dla Szpitala w Debalcewo (obwód Doniecki), gdzie trafiają chorzy i ranni z objętych konfliktem obwodów. Organizacja zamierza zaopatrywać szpitale i punkty medyczne w lekarstwa i sprzęt medyczny, w ramach pomocy bezpośredniej będzie dostarczać żywność, naczynia kuchenne, a także środki czystości i higieny osobistej oraz przybory szkolne dla uczniów.

Czytaj więcej w Money.pl
Zsyłka na Syberię. Tam trafiają uchodźcy ONZ wyraża zaniepokojenie tym, co będzie z tym ludźmi w warunkach nadchodzącej zimy.
Rozejm na Ukrainie. Rosja ostrzega NATO i UE Kreml nie chce ani większych sił NATO w Europie Wschodniej, ani kolejnych sankcji.
Putin: Zachód sprowokował kryzys na Ukrainie W opinii prezydenta Rosji, ukraiński konflikt jest wykorzystywany do reanimacji NATO.
Tagi: pomoc dla ukrainy, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz