Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pomoc dla Syrii. Stany Zjednoczone przekażą 500 mln dolarów

0
Podziel się:

Przebywający z wizytą w Turcji Kerry poinformował, że środki zostaną też przekazane państwom, na których terytorium przebywają uciekinierzy z objętego konfliktem kraju.

Pomoc dla Syrii. Stany Zjednoczone przekażą 500 mln dolarów
(AP/Fotolink/East News)
bEKoFtDV

USA przekażą prawie 500 mln dolarów w ramach pomocy humanitarnej dla osób i państw poszkodowanych w trakcie konfliktu w Syrii - zapowiedział sekretarz stanu USA John Kerry (na zdjęciu). Ponad połowa tej kwoty będzie przeznaczona na wsparcie dla uchodźców.

Przebywający z wizytą w Turcji Kerry poinformował, że środki zostaną też przekazane państwom, na których terytorium przebywają uciekinierzy z objętego konfliktem kraju i które przez to ponoszą koszty ich utrzymania.

Kerry w Ankarze ma też rozmawiać z nowym prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem na temat koordynacji działań przeciwko dżihadystom z Państwa Islamskiego (IS), które prowadzi ofensywę na terytorium Syrii i Iraku i dodatkowo pogłębia trudną sytuację syryjskich uchodźców.

bEKoFtDX

W sąsiadujących z Syrią państwach biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) oficjalnie odnotowało ponad 3 mln osób, które musiały uciekać z terytorium ogarniętego wojną. Natomiast 6,5 miliona obywateli Syrii zostało zmuszonych do przemieszczenia się w obrębie kraju. W sumie nawet połowa mieszkańców tego kraju została zmuszona do opuszczenia miejsca zamieszkania, z czego połowa to dzieci.

Najwięcej uchodźców z państwa rządzonego przez reżim Baszara el-Asada przebywa w Libanie (1,17 mln), Turcji (830 tys.) i Jordanii (613 tys.). Natomiast w Iraku, w który również trwa ofensywa radykalnych islamistów, znalazło się około 215 tys. Syryjczyków.

Syryjczycy stanowią jedną z najliczniejszych grup uchodźców pod opieką UNHCR, drugą po Palestyńczykach.

Czytaj więcej w Money.pl
Sprawdź, kto odegra kluczową rolę w Iraku Sekretarz stanu USA John Kerry przybył do Arabii Saudyjskiej, aby rozmawiać z królem Abd Allahem o kryzysie w Iraku i Syrii.
USA nalegają na wywóz broni chemicznej Stany Zjednoczone nalegają na planowe wywiezienie z Syrii ostatniej części arsenału broni chemicznej - powiedział szef amerykańskiej dyplomacji John Kerry.
Ostre słowa szefa amerykańskiej dyplomacji John Kerry powiedział, że prezydent Syrii Baszar el-Asad zagraża bezpieczeństwu kraju, ponieważ przyciąga do niego islamskich ekstremistów.
bEKoFtEy
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)