Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pomoc dla ofiar nawałnic. Ministerstwo wprowadza ułatwienia

0
Podziel się:

Jak powiedział Boni, po zakończeniu prac porządkowych na terenach dotkniętych nawałnicami, będzie chciał spotkać się z Polską Izbą Ubezpieczeń, żeby się zastanowić nad warunkami, jakie oferują firmy ubezpieczeniowe.

Pomoc dla ofiar nawałnic. Ministerstwo wprowadza ułatwienia
(Agnieszka K. Jurek/East News)

W tym tygodniu zacznie obowiązywać zarządzenie wprowadzające uproszczoną procedurę uzyskiwania zezwoleń na odbudowę na terenach szczególnie dotkniętych skutkami nawałnic - powiedział minister administracji i cyfryzacji Michał Boni.

_ - W tych wybranych miejscach, gdzie zniszczenia były rzeczywiście duże, uruchomimy taką pomoc na odbudowę domów: pierwsze 10 tys. - do rozliczenia, drugie 10 tys. - po rozliczeniu. W przypadku jeszcze większych zniszczeń - możliwe od 20 do 100 tys. złotych, po tym jak eksperci orzekną, jakie są realne straty _ - powiedział Boni w Tok FM.

MAC udziela pomocy mieszkańcom województw, przez które w połowie lipca przeszły nawałnice. Największe straty odnotowano w trzech woj.: pomorskim, kujawsko-pomorskim i dolnośląskim.

Dodał, że część przedsięwzięć będzie realizowana w tym roku, niektóre - ze względu na konieczność ogłoszenia przetargu - zostaną wpisane do planu inwestycyjnego na przyszły rok.

Jak poinformował Boni, z budżetu państwa są uruchamiane kolejne transze pomocy finansowej. _ - Trudno mi teraz powiedzieć, czy skala tych bieżących wydatków to będzie rząd wielkości między 15 a 25 mln, plus wydatki edukacyjne _ - powiedział Boni.

Boni przypomniał, że środki na odbudowę szkół znajdują się w rezerwie ministra edukacji narodowej. Dodał, że chciałby, aby naprawy szkód w budynkach oświatowych udało się zakończyć do 1 września. - _ Pieniądze już są uruchamiane, natomiast trzeba uruchomić procedury budowlane, wyłonić tego, kto to będzie przeprowadzał _ - zaznaczył minister.

W piątek MAC poinformował w komunikacie, że wojewodowie przekazali do tej pory do gmin 4 829 776 zł. z uruchomionej rezerwy celowej budżetu państwa na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych. Natomiast gminy wypłaciły 3 276 685 zł zapomóg.

Jak powiedział Boni, po zakończeniu prac porządkowych na terenach dotkniętych nawałnicami, będzie chciał spotkać się z Polską Izbą Ubezpieczeń, _ żeby się zastanowić nad warunkami, jakie oferują firmy ubezpieczeniowe _.

Jego zdaniem warto również rozważyć pewien rodzaj dopłaty ze środków publicznych do ubezpieczenia, aby obniżyć koszty dla ubezpieczającego się, choć - mówił - czasy finansowo są trudne. _ - Ale gdzieś docelowo należałoby chyba iść w takim kierunku, tzn. takiego wspierania w niektórych obszarach i promowania przede wszystkim _ - powiedział.

Czytaj więcej w Money.pl
Ostrzeżenie! Jutro możliwe trąby powietrzne Gwałtowne zjawiska meteorologiczne, w tym trąby powietrzne, mogą wystąpić na obszarze województw: opolskiego, śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego.
Już wypłacają pomoc. Trwa szacowanie strat Ruszyły pierwsze wypłaty w ramach doraźnej pomocy poszkodowanym przez nawałnice i trąby powietrzne. Od ręki można dostać nawet 6 tysięcy złotych.
Wnioski o pomoc po burzach w kolejce Minister Administracji i Cyfryzacji Michał Boni poinformował, że w kolejce czekają wnioski na kolejne 1,5 miliona.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)