Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pomnik Mandeli odsłonięto przed siedzibą władz w Pretorii

0
Podziel się:

Odsłonił go obecny szef państwa Jacob Zuma przed siedzibą władz - Union Buildings - w Pretorii.

Pomnik Mandeli odsłonięto przed siedzibą władz w Pretorii
(ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK/East News)

Olbrzymi pomnik byłego prezydenta RPA Nelsona Mandeli odsłonił w poniedziałek obecny szef państwa Jacob Zuma przed siedzibą władz - Union Buildings - w Pretorii, nazajutrz po uroczystościach pogrzebowych zmarłego 5 grudnia bohatera walki z apartheidem.

Mierzący 9 metrów wysokości i ważący 4,5 tony monument z brązu kosztował 8 mln randów (800 tys. dolarów). Jest to największy na świecie posąg przedstawiający Mandelę.

Pomnik ukazujący uśmiechniętego Madibę (klanowe imię Mandeli) z otwartymi szeroko ramionami jest dziełem południowoafrykańskich artystów-rzeźbiarzy Andre Prinsloo i Ruhana Janse van Vuurena.

Prezydent Zuma powiedział na uroczystości, że na innych pomnikach Mandela przedstawiany jest raczej z uniesiona pięścią do góry. Tym razem otwarte ramiona "to symbol demokratycznej Republiki Południowej Afryki. (Mandela) obejmuje cały naród i zaprasza, byśmy się połączyli, my naród tęczy (RPA określana jest tak ze względu na swą różnorodność - PAP)" - powiedział prezydent.

Agencja AFP pisze, że wielu internautów zauważyło, iż postać Mandeli uwieczniona w brązie przypomina słynny pomnik Jezusa Chrystusa Odkupiciela wzniesiony na szczycie granitowej góry Corcovado w Rio de Janeiro.

Odsłonięcie pomnika nastąpiło w Dniu Pojednania, kiedy w RPA obchodzone jest święto publiczne na pamiątkę zakończenia konfliktu rasowego.

Pomnik Mandeli stanął na miejscu pomnika generała Jamesa Barry'ego Munnika Hertzoga, założyciela nacjonalistycznej Partii Narodowej, która zaprowadziła w RPA apartheid.

W niedzielę Nelson Mandela został pochowany na cmentarzu w swej rodzinnej wiosce Qunu w Prowincji Przylądkowej Wschodniej. Pogrzeb i wcześniejszy niedzielny ceremoniał zakończyły 10-dniowe uroczystości żałobne w RPA. Jeden z najwybitniejszych przywódców i mężów stanu, pierwszy czarnoskóry prezydent RPA i laureat Pokojowej Nagrody Nobla zmarł w wieku 95 lat.

Czytaj więcej w Money.pl
Dziś pogrzeb Mandeli w rodzinnej wsi Ceremonia rozpoczęła się od odśpiewania państwowego hymnu w 11 oficjalnych językach kraju. Trumna Nelsona Mandeli została owinięta we flagę RPA.
RPA przeprasza za swojego tłumacza Tłumacz przyznał, że podczas pogrzebu Mandeli miał atak schizofrenii i widział zstępujące z nieba anioły.
Przepraszają Mandelę za rachunki Pismo było przeznaczone dla innej osoby, mającej podobny adres do Nelsona Mandeli, lecz mieszkającej w dzielnicy Oaklands, a nie Houghton.
Obama odwiedził dawne więzienie Mandeli W 1964 roku Mandela został skazany przez rasistowskie władze RPA pod zarzutem zdrady stanu na dożywotnie więzienie
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)