Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Polskie wojska w Afganistanie. Prezydent rozmawiał

0
Podziel się

Potrzeba wzmocnienia NATO oraz zakończenie misji wojskowej sojuszu w Afganistanie - to główne tematy narady, która odbyła się w Warszawie.

Polskie wojska w Afganistanie. Prezydent rozmawiał
(prezydent.pl/GFDL)
bEgzKuth

Potrzeba wzmocnienia NATO oraz zakończenie misji wojskowej sojuszu w Afganistanie - to główne tematy narady, która odbyła się w Warszawie z udziałem prezydentów Polski, Łotwy i Estonii. Na spotkaniu nie było prezydent Litwy, która nie przyjęła zaproszenia od naszego prezydenta.

Bronisław Komorowski po rozmowach z Andrisem Berzinsem i Toomasem Ilvesem powiedział między innymi, że na zbliżającym się szczycie NATO w Chicago trzeba opracować pomoc, jaka będzie udzielana Afganistanowi po wycofaniu się wojsk sojuszniczych.

Bronisław Komorowski podkreślił też konieczność podniesienia rangi najważniejszego dla członków NATO artykułu 5. Traktatu Waszyngtońskiego. Według prezydenta, artykuł ten powinien nadal być fundamentem funkcjonowania sojuszu. Wiąże się z tym między innymi ponowne opracowanie tak zwanych planów ewentualnościowych dla Polski i republik bałtyckich oraz budowa systemu obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej.
Komorowski podkreślił, że budowa tego systemu jest szczególnie ważna dla naszego regionu.

bEgzKutj

Prezydent przypomniał, że zapowiedź budowy takich instalacji już wywołała działania po stronie rosyjskiej. Prezydent mówił, że już słychać zapowiedzi umieszczenia rosyjskich instalacji w Obwodzie Kaliningradzkim i innych miejscach, co wzbudza słuszny - zdaniem Komorowskiego - niepokój w Polsce, Łotwie, Estonii i Litwie.

Prezydent odniósł się też do ostatnich wydarzeń w Afganistanie. W minioną niedzielę talibowie przeprowadzili w Kabulu ataki między innymi na parlament afgański i siedzibę wojsk NATO. Według Bronisława Komorowskiego, potwierdza to tezę, że w kraju tym wojska koalicyjne mają jeszcze wiele do zrobienia.

Na spotkanie w Warszawie została zaproszona również prezydent Litwy Dalia Grybauskaite. Prezydent Komorowski w czasie konferencji prasowej pytany o tę kwestię przypomniał, że zapraszał przywódczynię Litwy jeszcze w lutym, gdy był w Wilnie. Dodał też, że zaproszenie dla Grybauskaite na konsultacje w sprawach bezpieczeństwa jest nadal aktualne.

Czytaj więcej o sytuacji w Afganistanie w Money.pl
Chce od USA 2 mld dolarów na armię. Co roku Prezydent Afganistanu domaga się pisemnego zobowiązania opiewającego na co najmniej dwa miliardy dolarów.
Australia zaskoczyła. Wycofuje swoje wojska Wśród powodów wcześniejszego wyjścia z Afganistanu Gillard wymieniła poprawę bezpieczeństwa w tym kraju.
Amerykanie wiedzieli o atakach. Jest złość Przed skoordynowanymi atakami, które rozpoczęły się w Kabulu, meldunki wywiadowcze sugerowały, że bojownicy siatki Hakkaniego planują takie szeroko zakrojone akcje.
bEgzKutK
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)