Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polskie specsłużby pomogą na Ukrainie?

0
Podziel się:

Szefowie służb specjalnych przyjechali do Sejmu na spotkanie ze speckomisją. Mają przekazać posłom informację na temat sytuacji na Ukrainie.

Polskie specsłużby pomogą na Ukrainie?
(Bartosz Krupa/East News)
bFexrQuZ

Na posiedzenie, które odbędzie się za zamkniętymi drzwiami i planowo miało się rozpocząć o godz. 10, zaproszono przedstawicieli cywilnych i wojskowych służb specjalnych - Agencji Wywiadu, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Służby Wywiadu Wojskowego i Służby Kontrwywiadu Wojskowego.

_ - Chcemy się dowiedzieć ze strony służb - Agencji Wywiadu, Służby Wywiadu Wojskowego, ABW - w ogóle o sytuacji tam panującej i jak państwo polskie jest przygotowane do tego, co się dzieje na Ukrainie _ - powiedział Marek Opioła (PiS).

_ - Myślę, że polskie służby wiedzą, co mają robić. Agencja Wywiadu udzieli nam dzisiaj informacji, jak według ich opinii, wiedzy, wygląda sytuacja. Myślę, że na Ukrainie źle się dzieje, m.in. dlatego to dzisiejsze posiedzenie komisji _ - mówił z kolei Artur Dębski (TR).

bFexrQvb

Stanisław Wziątek (SLD) powiedział, że chce uzyskać informację o sytuacji na Ukrainie i jej ewentualnego oddziaływania na bezpieczeństwo Polski. Wyraził obawę, że z obu stron ukraińskiego konfliktu mogą pojawiać się radykalne _ działania indywidualne _, na które trzeba będzie reagować.

Ukraińskie ministerstwo zdrowia poinformowało w czwartek, że w rezultacie starć antyrządowych demonstrantów z siłami MSW Ukrainy zginęło w Kijowie od wtorku 28 osób. Był to stan na godz. 6 rano (godz. 5 czasu polskiego). Od tego czasu agencje poinformowały o co najmniej jednej osobie, która zginęła w czwartek; fotoreporter agencji Reutera widział 15 ciał cywilów przykrytych kocami i leżących na Majdanie Niepodległości w Kijowie.

Liczba rannych rano wynosiła 445, spośród których 287 osób hospitalizowano. Służba prasowa resortu zdrowia podała, że w szpitalach znajduje się 88 funkcjonariuszy MSW, sześciu dziennikarzy, jeden deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy, cztery osoby niepełnoletnie (poniżej 18 lat) i dwóch cudzoziemców. Agencje donoszą o kolejnych rannych w czwartek.

Czytaj więcej w Money.pl
Pokój na Ukrainie. Czy jest jeszcze szansa? Eksperci Instytutu Spraw Międzynarodowych przygotowali trzy możliwe scenariusze dla Ukrainy. Czy jest jeszcze szansa na pokojowe rozwiązanie konfliktu?
"Każdy scenariusz niekorzystny dla Janukowycza" - _ Bez względu na rozwój wydarzeń na Majdanie każdy możliwy kompromis musi już obejmować dymisję Janukowycza _ - uważa ekspert do spraw Ukrainy.
Witalij Kliczko wzywa Janukowycza do ustąpienia Lider opozycji wzywa rząd do natychmiastowego wycofania oddziałów Berkutu oraz oddziałów Służby Bezpieczeństwa Ukrainy z ulic miasta.
Polacy boją się tego, co się dzieje na Ukrainie 59 procent badanych przez CBOS jest zdania, że rozwój sytuacji na Ukrainie ma duże znaczenie dla Polski. Aż 30 procent obawia się o własne bezpieczeństwo.
bFexrQvC
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)