Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polskie piosenki. W 2013 roku ma być ich więcej w ciągu dnia

0
Podziel się:

Nowela ustawy o radiofonii i telewizji z marca 2011 r. nałożyła na nadawców obowiązek przeznaczenia co najmniej 33 proc. miesięcznego czasu emisji piosenek na utwory polskojęzyczne.

Polskie piosenki. W 2013 roku ma być ich więcej w ciągu dnia
(Tsian/Dreamstime.com)

W 2013 r. co najmniej połowę polskojęzycznych piosenek stacje radiowe mają nadawać w godzinach 5-24. Obowiązkiem nie będą objęte m.in. programy wyspecjalizowane, dla których brak jest wystarczającej liczby audycji wytworzonych pierwotnie w języku polskim.

Nowela ustawy o radiofonii i telewizji z marca 2011 r. nałożyła na nadawców obowiązek przeznaczenia co najmniej 33 proc. miesięcznego czasu emisji piosenek na utwory polskojęzyczne (wcześniej było to 33 proc. kwartalnie). Co najmniej 60 proc. z nich ma być emitowana w godzinach 5-24, co ma wyeliminować praktykę nadawców, którzy polskie piosenki emitują głównie w nocy.

W ustawie przewidziano też okresy przejściowe - w 2012 r. 40 proc. polskich piosenek miało być nadawanych w ciągu dnia, a w roku 2013 - co najmniej 50 proc.

W myśl przepisów podwójnie liczony jest czas nadawania utworów wykonywanych przez debiutantów. Za utwór premierowy ustawodawca uznał taki, od którego pierwszej emisji nie minęło półtora roku. Z kolei debiutantem w myśl ustawy jest wyłącznie artysta lub zespół muzyczny, który w ciągu tych 18 miesięcy po raz pierwszy wydał album lub singiel.

Ustawa dała Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji możliwość określenia w drodze rozporządzenia niższego udziału polskojęzycznych utworów m.in. w wyspecjalizowanych programach radiowych.

Rozporządzenie z początku grudnia br. stanowi, że mniej utworów polskojęzycznych będą mogli emitować nadawcy w pierwszym roku działalności. W ich przypadku ma to być co najmniej 25 proc. miesięcznego czasu nadawania.

Niższy udział polskich piosenek będzie mógł być nadawany także w wyspecjalizowanych programach radiowych. W przypadku programów, w których większość audycji stanowią utwory muzyki klasycznej limit został ustalony na poziomie co najmniej 7 proc. miesięcznego czasu nadawania, a w przypadku programów złożonych głównie z muzyki jazzowej - co najmniej 10 proc.

Polskie piosenki będą musiały stanowić też co najmniej 10 proc. miesięcznego czasu nadawania w programach radiowych, na których nadawanie przyznano koncesję określającą, że programy te są przeznaczone dla mniejszości narodowej i etnicznej oraz społeczności posługującej się językiem regionalnym. Polskie prawo za mniejszości narodowe uznaje mniejszość białoruską, czeską, litewską, niemiecką, ormiańską, rosyjską, słowacką, ukraińską i żydowską, a za mniejszości etniczne - karaimską, łemkowską, romską i tatarską. Językiem regionalnym jest język kaszubski.

Nowe przepisy dotyczą też programów telewizyjnych. Nadawca w pierwszym roku działalności zostali zobowiązani do przeznaczenia co najmniej 25 proc. kwartalnego czasu nadawania programu na audycje wytworzone pierwotnie w języku polskim i co najmniej 40 proc. na audycje europejskie.

Takie same limity dotyczą programów dla dzieci i młodzieży do 15. roku życia, programów, w których telewizyjne premiery filmów kinowych zajmują co najmniej 70 proc. miesięcznego czasu nadawania, a także programu w którym filmy kinowe wytworzone co najmniej 20 lat przed rozpowszechnianiem w programie zajmują co najmniej 60 proc. miesięcznego czasu nadawania.

Nadawca wyspecjalizowanego programu telewizyjnego, w którym audycje o charakterze poradnikowym zajmują co najmniej 80 proc. miesięcznego czasu nadawania programu, będzie musiał przeznaczyć na audycje wytworzone pierwotnie w języku polskim co najmniej 29 proc. kwartalnego czasu nadawania programu, a na audycje europejskie co najmniej 45 proc..

Niższe limity będą dotyczyć też programów dla mniejszości. W ich przypadku audycje w języku polskim mają stanowić nie mniej niż 10 proc. kwartalnego czasu nadawania, a europejskie - co najmniej 15 proc.

W przypadku programów telewizyjnych do wypełnienia odpowiedniej kwoty nie mogą być wliczane serwisy informacyjne, reklamy, telesprzedaż, transmisje sportowe, przekazy tekstowe i teleturnieje.

Czytaj więcej o polskich mediach w Money.pl
Ważna decyzja sądu w sprawie TV Trwam Sąd orzekł, czy odmowa przyznania koncesji fundacji Lux Veritatis była właściwa.
"Lepiej być moherem niż Tuska frajerem" Demonstranci żądali koncesji dla telewizji z Torunia. Wskazali źródło całego zła.
wiadomości
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)