Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polskie pielęgniarki dyskryminowane w UE?

0
Podziel się:

Czy unijny wymóg, nakazujący polskim pielęgniarkom i położnym uzupełnianie wykształcenia, jest dyskryminujący? Rozstrzygnie to Europejski Trybunał Sprawiedliwości na wniosek rządu w Warszawie.

Polskie pielęgniarki dyskryminowane w UE?
(Grzegorz Michałowski/PAP)

Polski rząd zaskarżył unijny przepis, na prośbę pielęgniarek i położnych. Uważają one, że są dyskryminowane, bo kwalifikacje absolwentek liceów medycznych nie są w Unii uznawane. Muszą one bowiem ukończyć studia uzupełniające, które są płatne. Dotyczy to prawie 80% pielęgniarek.

Polki wiele razy zwracały na to uwagę Komisji Europejskiej i Parlamentowi. Podkreślały, że chcą być traktowane tak samo, jak Czeszki, Litwinki, czy Estonki, które mają zbliżone wykształcenie. Nie muszą go jednak uzupełniać, bo ich rządy, podczas rokowań z Unią, wynegocjowały korzystne warunki, które pozwalają na uznawanie kwalifikacji.

To powoduje, że polskie pielęgniarki mają gorsze warunki zatrudnienia w Unii. Zdarzają się sytuacje, że absolwentki liceów medycznych i szkół policealnych, które zdecydowały się na wyjazd z kraju, nie pracują w swoim zawodzie, ale jako pomoce pielęgniarskie, co wiąże się z niższym wynagrodzeniem.

wiadomości
polityka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)