Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polski ślad w norweskiej masakrze. Trwają zatrzymania

0
Podziel się:

Kilkanaście osób zatrzymała polska policja w śledztwie dotyczącym handlu,
posiadania i produkowania materiałów wybuchowych.

Polski ślad w norweskiej masakrze. Trwają zatrzymania
(action press/East News)
bEISjfLV

Kilkanaście osób zatrzymała polska policja w śledztwie dotyczącym handlu, posiadania i produkowania materiałów wybuchowych - poinformowała prokuratura w Poznaniu. Śledztwo wszczęto po zamachu terrorystycznym Andersa Breivika w Norwegii.

Prokuratura, na podstawi opinii biegłych ustaliła, że właściciel jednej z firm handlujących w internecie chemikaliami sprzedawał składniki stanowiące po wymieszaniu substancję wybuchową lub materiał pirotechniczny. Jednym z klientów tego sklepu był Anders Breivik, który w lipcu w Norwegii w zamachu terrorystycznym zabił 76 osób. Śledczy sprawdzają, czy inne osoby zaopatrujące się u tego sprzedawcy nie wytwarzają materiałów wybuchowych.

_ - Na terenie całego kraju ABW, policja i straż pożarna przeprowadziła przeszukania w 85 miejscach pod adresami klientów sklepu. Do wyjaśnienia zatrzymano kilkanaście osób _ - poinformowała Magdalena Mazur-Prus rzecznik prokuratury okręgowej w Poznaniu.

bEISjfLX

Śledztwo prowadzone jest w sprawie, zatrzymanym nie postawiono dotychczas zarzutów. _ Kontrolowaliśmy tylko tych klientów sklepu, którzy kupowali materiały częściej lub w większej ilości lub różnego rodzaje substancji _ - dodała Mazur-Prus.

O polskim wątku zamachu Breivika norweska policja poinformował po zamachu.

Breivik w dzienniku z opisem przygotowań do zamachu napisał, że w grudniu 2010 roku kupił przez internet w polskim sklepie chemicznym Keten 0,3 kg azotynu sodu za 10 euro. Firma Keten z Wrocławia ma stronę internetową w języku norweskim. Azotyn sodu jest używany w Norwegii do konserwacji mięsa łosia. Za chemikalia Norweg zapłacił kartą płatniczą.

Norweska służba bezpieczeństwa po zamachu przyznała też, że marcu 2011 roku Norwegowie w ramach międzynarodowej kontroli dewizowej otrzymali listę klientów sklepu internetowego z chemikaliami, wśród których był Breivik i ten wątek jest podstawą poznańskiego śledztwa.

bEISjfMd
O procesie Andersa Breivika czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/192/t154560.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/breivik;na;miejscu;zbrodni;pokazal;jak;to;zrobil,144,0,891280.html) Breivik wrócił na miejsce zbrodni. Pokazał policjantom... Skuty kajdankami i w kamizelce kuloodpornej, sprawca masakry wrócił na wyspę Utoya.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/180/t153268.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/masakra;w;norwegii;breivik;kupil;chemikalia;we;wroclawiu,37,0,880165.html) Zamachowiec trafi do aresztu na 8 tygodni. Nowy bilans ofiar W manifeście liczącym ponad 1500 stron Norweg przyznał się do zakupu chemikaliów w polskim sklepie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/187/t153275.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/breivik;pozostanie;w;areszcie;przez;kolejne;8;tygodni,136,0,916616.html) Norweski sąd zdecydował o losie Breivika Orzeczenie oznacza, że policja może przetrzymywać Breivika w areszcie do 14 listopada, kiedy dojdzie do nowej rozprawy w sprawie aresztowania.
bEISjfMy
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)