Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polski ksiądz uprowadzony na misji. Udało sie nawiązać kontakt!

0
Podziel się:

Kuria rozmawiała z duchownym i z porywaczami.

Rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski i Sekretarz Komisji Episkopatu Polski<br> ds. misji o. Kazimierz Szymczycha
Rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski i Sekretarz Komisji Episkopatu Polski<br> ds. misji o. Kazimierz Szymczycha (PAP/Paweł Supernak)
bEKzyucB

Uprowadzonemu w Republice Środkowoafrykańskiej polskiemu duchownemu dostarczono lekarstwa i wodę pitną - powiedział jego współpracownik, ks. Leszek Zieliński.

Z jego informacji wynika, że porwany w nocy z niedzieli na poniedziałek misjonarz jest dobrze traktowany przez rebeliantów i nie boi się o swoje życie.

Ks. Zieliński, który był też naocznym świadkiem uprowadzenia, powiedział PAP, że _ stronie kościelnej udało się nawiązać kontakt telefoniczny z porywaczami _, którzy zaatakowali misję katolicką Baboua w RŚA, ok. 50 km od granicy z Kamerunem. Ks. Mirosław Gucwa, który jest wikariuszem generalnym diecezji Bouar, rozmawiał przez telefon zarówno z uprowadzonym jak i porywaczami - wyjaśnił ks. Zieliński.

bEKzyucD

Już w poniedziałek ks. Dziedzic rozmawiał przez telefon z kurią diecezjalną w Tarnowie, którą poinformował, że został zakładnikiem i traktowany jest dobrze. _ - Ks. Mateusz ma swój telefon przy sobie, tzn. miał w dniu porwania, ale nie odbiera połączeń i dlatego też z nikim innym (oprócz kurii- PAP) się nie kontaktował, nie ma takiej możliwości. Tylko raz mu pozwolili _ - mówił Zieliński.

Księdzu Gucwie, który od ponad 20 lat pracuje na misjach, _ udało się zdobyć telefon do tych ludzi, rozmawiał z porywaczami, a później rozmawiał z księdzem Mateuszem _ - dodał ks. Zieliński.

Podczas rozmowy Dziedzic powiedział, że napastnicy _ dobrze go traktują, nie stosują żadnej przemocy, żadnej agresji _ - relacjonował ks. Zieliński. Dziedzic _ nie boi się o swoje życie i dostaje jedzenie _ - dodał. Jedynym żądaniem porywaczy jest uwolnienie ich przywódcy, który przebywa w więzieniu w Kamerunie. _ Ksiądz Dziedzic powiedział, że oni są zdeterminowani, nie wypuszczą go dopóki (szef rebeliantów - PAP) nie znajdzie się na wolności _ - podkreślił ks. Zieliński.

_ - Z tego, co mi wiadomo, udało się też dostarczyć ks. Mateuszowi lekarstwa i wodę pitną, bo na to tylko zgodzili się porywacze _ - dodał. Wyjaśnił, że chodzi m.in. o leki na malarię. _ Nie znam szczegółów tej operacji, wiem tylko, że strona kościelna to zrobiła _ - powiedział Zieliński.

bEKzyucJ

Jak poinformował we wtorek krajowy dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych ks. Tomasz Atłas, w nocy z niedzieli na poniedziałek ośmiu uzbrojonych mężczyzn w mundurach wojskowych wtargnęło na misję w Baboua. Przedstawili się jako _ ludzie Miskina _. Ks. Atłas podkreślił, że w przypadku uprowadzonego polskiego misjonarza _ nie mowy o żadnym okupie, tylko o wymianie osoby za osobę _.

W MSZ powołano zespół kryzysowy, który jest w stałym kontakcie z Komisją Episkopatu Polski ds. misji. Szef resortu Grzegorz Schetyna powołał też specjalny zespół międzyresortowy w tej sprawie.

W Republice Środkowoafrykańskiej pracuje obecnie 32 polskich misjonarzy. Obecnie sytuacja wewnętrzna w tym kraju jest bardzo trudna. Aby zapobiec eskalacji przemocy i stworzyć warunki powrotu do stabilizacji, w RŚA działają trzy misje zagraniczne: misja pokojowa ONZ MINUSCA, misja Unii Europejskiej EUFOR CAR oraz misja specjalna Francji Sangaris. W skład misji EUFOR CAR wchodzi polski kontyngent liczący ok. 50 żołnierzy.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/241/m292849.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polski;zakonnik;ujawnia;prawde;o;masakrze,36,0,1475364.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Polski zakonnik ujawnia prawdę o masakrze Ojciec Benedykt Pączka który odmówił powrotu do Polski z pogrążonej w chaosie Republiki Środkowoafrykańskiej, odwiedził wioskę w pobliżu misji, w której odbyła się kolejna masakra dokonana przez bojówki Seleki.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/170/m296106.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polski;kontyngent;wesprze;misje;w;republice;srodkowoafrykanskiej,8,0,1468936.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Rusza interwencja Polaków w Afryce W misji wezmą udział dwie czteroosobowe załogi samolotu C-130 Hercules i obsługa naziemna.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/160/m303264.jpg ) ] (http://zmieniacunie.money.pl/polska;zabiega;o;wyslanie;misji;na;ukraine,203,0,1512907.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Polska zabiega o wysłanie misji na Ukrainę Pomogłaby ukraińskim władzom w reformowaniu sektora bezpieczeństwa. Co na to Bruksela?
bEKzyude
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)