Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polska zapłaci za przepełniony areszt

0
Podziel się:

Nasz kraj przegrał dzisiaj w Europejskim Trybunale Praw Człowieka sprawę dotyczącą przeludnienia w Areszcie Śledczym w Mysłowicach.

Polska zapłaci za przepełniony areszt
(jinga80 - Fotolia.com)

Skarżący dostanie 2400 euro zadośćuczynienia.

Klaudiusz Karabin przebywał w mysłowickim areszcie kilkukrotnie w latach 2002-2007. Skarżył się na przepełnione cele, złe warunki higieniczne, ograniczone możliwości przebywania na świeżym powietrzu, a także wiele innych niedogodności.

Trybunał uznał za uzasadniony główny zarzut jego skargi - dotyczący przeludnienia. Stwierdził, że trzy metry przypadające na więźnia - jak wykazał Karabin - to zdecydowanie za mało. Trybunał powołał się również na oficjalne statystyki, z których wynikało, że w owym czasie przeludnienie w mysłowickim areszcie wahało się od 23 proc. do 67 proc.

ETPC przypomniał swoje dwa wcześniejsze wyroki z 2009 r., w których wskazał na problem przeludnienia w polskich więzieniach i aresztach śledczych w latach od 2000 r. do co najmniej połowy 2008 r. (sprawy: Orchowski przeciwko Polsce i Norbert Sikorski przeciwko Polsce).

Również w sprawie Karabina doszło - zdaniem Trybunału - do naruszenia art. 3 europejskiej konwencji praw człowieka i podstawowych wolności, w świetle którego _ nikt nie może być poddany torturom ani nieludzkiemu lub poniżającemu traktowaniu albo karaniu _.

W pozostałym zakresie Trybunał oddalił skargę Karabina, w tym m.in. jego zarzuty dotyczące dwukrotnego - jak twierdził skarżący - zakazu zakupu papierosów i produktów spożywczych, cenzurowania jego korespondencji z uniwersytecką poradnią prawną, ograniczonych możliwości rozmów telefonicznych oraz odmowy czasowego zwolnienia z aresztu.

Czytaj więcej w Money.pl
Tymoszenko odzyska wolność? Jest szansa Aresztowanie byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko w sierpniu 2011 roku było niezgodne z prawem i miało podłoże polityczne.
"Przeszkodę mamy za sobą." Ukraina bliżej... Janukowycz udzielił zdecydowanej odpowiedzi na apele zachodnich polityków.
Senator na wolności. Zapłacił dwa miliony Henryk Stokłosa, skazany nieprawomocnie m.in. za korumpowanie urzędników, opuścił areszt.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)