Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
dziennikarka
16.07.2009 12:05

Polska skazana za złamanie wolności wypowiedzi

Dziennikarka TVP złożyła skargę do Trybunału Praw Człowieka.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Alina Zienowicz/GNU/Wikipedia)

Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu skazał Polskę za naruszenie podstawowego prawa-prawa wolności wypowiedzi i krytyki. Skargę złożyła dziennikarka muzyczna wrocławskiego Ośrodka TVP.

Dziesięć lat temu Helena Wojtas-Kaleta wraz innymi dziennikarzami piszącymi o muzyce skrytykowała plany zdjęcia z ramówki Telewizji Wrocław trzech programów kulturalnych.

Podpisała też list otwarty środowiska artystycznego do zarządu Telewizji. Planowane zmiany nazwano w przesłanym proteście _ pseudomuzycznym kiczem _. Kierownictwo Wrocławskiej Telewizji uznało, że pismo narusza regulamin, nakładający na pracownika obowiązek troski o dobre imię pracodawcy.

Dziennikarkę ukarano dyscyplinarnie. Wniesione odwołanie do sądu pracy przegrała. Sąd uznał bowiem, że pracownika obowiązuje lojalność wobec pracodawcy.

Trybunał w Strasburgu jednogłośnie stwierdził naruszenie artykułu Europejskiej Konwencji, który gwarantuje obywatelom wolność wyrażania poglądów. Sędziowie podkreślili, że Telewizja Publiczna ma do spełnienia misję i właśnie w obronie tej misji występowała dziennikarka. Zdaniem Trybunału interes publiczny jest ważniejszy od interesu pracodawcy.

Tagi: dziennikarka, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz