Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polska misja w Afganistanie. Ranny żołnierz idzie do sądu

0
Podziel się:

36-letni żołnierz został ranny w Afganistanie w lipcu 2010 roku, kiedy pod Rosomakiem wybuchła mina-pułapka.

To tego typu pojazd najechał na minę-pułapkę
To tego typu pojazd najechał na minę-pułapkę (Hiuppo/CC/Wikipedia)
bESpyXFh

Żołnierz ciężko ranny w Afganistanie wytoczył sprawę MON. Starszy plutonowy Mariusz Saczek domaga się w sumie ponad trzech milionów złotych odszkodowania oraz renty. Wcześniej jego prawnicy próbowali porozumieć się z resortem na rozprawach ugodowych - bez rezultatu. Dziś w Sądzie Okręgowym w Warszawie rusza proces.

36-letni żołnierz został ranny w Afganistanie w lipcu 2010 roku. Pod Rosomakiem wybuchła mina-pułapka. Plutonowy Mariusz Saczek miał pecha.

- _ Ten wybuch spowodował spustoszenie w jego organizmie. W tej chwili jest w stanie poruszać się prawie wyłącznie tylko na wózku inwalidzkim, ma usunięte liczne organy wewnętrzne. Jego życie właściwie zostało przekreślone _ - mówi mecenas Piotr Sławek, który przed stołecznym sądem będzie dziś reprezentował żołnierza.

bESpyXFj

Prawnik ujawnia też, czego konkretnie chce od resortu obrony wojskowy. - _ Zadośćuczynienie, odszkodowania i renty _ - mówi Sławek. Wysokość roszczeń opiewa na ponad 3 miliony złotych. Zanim sprawa trafiła do sądu, prawnicy wystąpili z roszczeniami bezpośrednio do MON, ale resort twierdzi, że wszystko, co mógł zgodnie z prawem dać żołnierzowi, już dał.

- _ Ustawa o weteranach daje bardzo duże możliwości. Począwszy od tego, że nie muszą czekać w kolejkach, są leczeni na koszt państwa, i tak dalej _ - tłumaczy komandor Janusz Walczak z MON. Dodatkowe roszczenia leżą więc w gestii sądu.

Podobnych roszczeń od ministerstwa obrony domaga się jeszcze kilku ciężko rannych żołnierzy. Dwóch pod koniec ubiegłego roku też złożyło pozwy do sądu, czekają na wyznaczenie terminu pierwszej rozprawy.

Czytaj więcej w Money.pl
Zmarł polski żołnierz ranny w Afganistanie Żołnierz na co dzień służył w 12. Brygadzie Zmechanizowanej w Szczecinie. Pozostawił żonę i córkę.
70 nowych śmigłowców dla polskiej armii W poprzednich etapach przetargu uczestniczyły cztery podmioty. Teraz zgłosiły się trzy.
Polscy żołnierze zbrodniarzami wojennymi? Polscy żołnierze są oskarżeni o zbrodnię wojenną zabójstwa cywilów i ostrzelania niebronionego cywilnego obiektu.
bESpyXFK
KOMENTARZE
(0)