Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ets
04.03.2009 16:38

Polska ma 12 spraw przed Trybunałem Sprawiedliwości

To najwięcej ze wszystkich nowych państw członkowskich.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Tomasz Gzell)

*Spośród nowych państw członkowskich Unii Europejskiej Polska ma najwięcej, 12 spraw wytoczonych przez Komisję Europejską w Trybunale Sprawiedliwości w Luksemburgu. Szef UKIE tłumaczy to zaległościami legislacyjnymi we wdrażaniu unijnego prawa, obserwowanymi przynajmniej od 2006 roku. *

Liczba spraw wytoczonych przez KE wynika z przedstawionych w środę statystyk luksemburskiego Trybunału, obejmujących okres od czasu wejścia Polski do UE do marca tego roku. Ponadto cztery sprawy z powództwa KE zostały już zakończone - wszystkie przegraną Polski. To nic dziwnego - mówią źródła w trybunale - KE wygrywa bowiem ponad 90 proc. wszystkich wytoczonych przez siebie spraw przeciwko państwom UE, które łamią unijne prawo.

Większość spraw na wokandzie, bo aż dziewięć, KE wytoczyła Polsce w ubiegłym roku. To pokazuje, że minął już okres ulgowego traktowania nowych krajów członkowskich. Wśród trwających spraw przynajmniej jedna może zakończyć się bez wyroku: w sprawie zezwolenia na budowę obwodnicy Augustowa (Polska sama wstrzymała budowę), o ile KE wycofa swój wniosek, co nieoficjalnie zapowiadała. Minister ds. europejskich Mikołaj Dowgielewicz przypomniał, że niedawno Komisja Europejska wycofała już trzy wytoczone przeciw Polsce sprawy.

Te, które są w Trybunale luksemburskim, szef UKIE tłumaczy _ poważnymi zaległościami legislacyjnymi _ we wdrażaniu unijnego prawa, obserwowanymi _ przynajmniej od 2006 roku _. _ - W wielu przypadkach nie przygotowano na czas odpowiednich przepisów; w niektórych chodziło o sprawy trudne, w niektórych również o to, że dopóki nie było orzeczenia Trybunału, polskie ministerstwa nie chciały zmieniać prawa _ - wyjaśnia Dowgielewicz.

Źródła w Trybunale chwalą polskie sądy za aktywność. Polska przysyła stosunkowo wiele pytań prejudycjalnych (stanowiących podstawę do orzekania w analogicznych sprawach), np. o zgodność przepisów krajowych z unijnymi, i za każdym razem są one uznawane za godne odpowiedzi. Nie można tego powiedzieć o zapytaniach sądów z innych państw UE, które często nie dotyczą kompetencji luksemburskiego Trybunału.

Według podsekretarza stanu w UKIE - odpowiedzialnego za postępowania przed ETS - Macieja Szpunara, aktywne uczestnictwo w postępowaniach przed Trybunałem w Luksemburgu jest elementem obrony polskich interesów w Unii Europejskiej. _ - Urząd Komitetu Integracji Europejskiej bardzo pozytywnie ocenia fakt, że polskie sądy zadają coraz więcej pytań prejudycjalnych do Trybunału _ - powiedział w środę PAP. Jego zdaniem _ świadczy to o coraz większej znajomości prawa europejskiego wśród polskich sędziów _.

Tagi: ets, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz