Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
piractwo
25.04.2008 16:58

Polska czwarta w UE pod względem piractwa

Blisko 60 procent programów komputerowych w Polsce pochodzi z nielegalnych źródeł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EPA/PAP)

Nasz kraj zajmuje czwarte miejsce w Unii Europejskiej pod względem ilości pirackiego oprogramowania. W tej kwestii gorsi są od nas tylko Grecy, Bułgarzy i Rumuni.

Uczestnicy konferencji naukowej w Warszawie, zorganizowanej z okazji Światowego Dnia Własności Intelektualnej, zastanawiali się jak przeciwdziałać piractwu intelektualnemu. Bartłomiej Witucki z Koalicji Antypirackiej uważa, że największym problem w Polsce jest społeczne przyzwolenie na taką formę kradzieży.

Prezes Stowaszyszenia autorów ZAiKS Edward Pałłasz zwraca uwagę, że zjawisko kradzieży własności intelektualnej nasiliło się wraz z rozwojem technologii. Dodaje, że innym powodem piractwa w Polsce jest bardzo wysoka cena wersji oryginalnych programów komputerowych, płyt CD czy filmów DVD. Obniżenie kosztów przez producentów mogłoby pomóc w przeciwdziałaniu temu niepokojacemu zjawisku - podkreśla prezes ZAiKSu.

Z kolei zdaniem dyrektora generalnego Fundacji Ochrony Twórczości Audiowizualnej Mariusza Kaczmarka, szybsza i skuteczniejsza egzekucja kary na osobach dopuszczających się kradzieży intelektualnej, pomogłaby zminejszyć skalę tego przestępstwa.

Tagi: piractwo, wiadomości, gospodarka, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz