Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Polscy piloci zostali naprowadzeni na śmierć"

0
Podziel się:

Antoni Macierewicz oskarża Rosjan i polski rząd o ukrywanie prawdziwych przyczyn katastrofy smoleńskiej.

"Polscy piloci zostali naprowadzeni na śmierć"
(PAP/Leszek Szymański)

Antoni Macierewicz twierdzi, że pełną odpowiedzialność za katastrofę smoleńską ponoszą Rosjanie, a polski rząd świadomie ukrywał te informacje. Polityk PiS uważa za skandal fakt, że zapisy rozmów kontrolerów ze Smoleńska ukazały się dopiero we wtorek, a nie w dniu ogłoszenia raportu MAK.

Także szef klubu parlamentarnego PiS Mariusz Błaszczak utrzymuje, że nagrania to dowód na to, że polscy piloci byli wprowadzani w błąd.

W podobnym tonie na wczorajszym nadzwyczajnym posiedzeniu połączonych sejmowych komisji obrony i sprawiedliwości wypowiadała się posłanka PJN Elżbieta Jakubiak. Jej zdaniem nieupublicznianie nagrań z wieży kontrolnej w Smoleńsku było _ straszliwym błędem . - Byliśmy przez prawie 10 miesięcy w posiadaniu kluczowego dowodu na to, że nasi piloci nie wiedzieli, dokąd lecą _ - tak Jakubiak skomentowała informacje przekazane przez komisję.

Jeszcze ostrzejsze słowa padły ze strony Antoniego Macierewicza, przewodniczącego sejmowej komisji badającej katastrofę smoleńską. Polityk PiS oskarża Donalda Tuska, Bogdana Klicha i Jerzego Millera o okłamywanie społeczeństwa i świadome zrzucanie winy na pilotów. Tymczasem, zdaniem Macierewicza, to Rosjanie odpowiadają za tragiczne lądowanie Tupolewa.

_ [ ( http://static1.money.pl/i/h/130/t129410.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/hofman;tusk;dal;sie;ograc;rosjanom,98,0,755810.html) Hofman: Tusk dał się ograć Rosjanom - Przez dziewięć miesięcy polska opinia publiczna była faszerowana kłamliwymi insynuacjami i przeciekami, które miały stworzyć atmosferę, że winni są piloci, pasażerowie. Przez dziewięć miesięcy milczano, sterowano przeciekami, które mają obarczyć odpowiedzialnością pana prezydenta i generała Błasika, a trzymano w tajemnicy prawdziwych sprawców tej tragedii. To po prostu obrzydliwe _ - mówił Macierewicz.

Poseł PiS twierdzi, że premier Donald Tusk zawarł po katastrofie ustne lub pisemne porozumienie z władzami rosyjskimi. Ustalono w nim, że przyczyny katastrofy będą badanie zgodnie z konwencją chicagowską, a nie korzystniejszym zdaniem Macierewicza dla Polski porozumieniem polsko-rosyjskim z 1993 roku.

Macierewicz odniósł się także do informacji na temat roli, jaką odegrał w katastrofie zastępca dowódcy bazy w Smoleńsku, pułkownik Mikołaja Krasnokutski. Według polskiej komisji przebywał on w wieży kontrolnej i rozmawiał z załogą polskiego TU-154M, chociaż nie miał do tego prawa. Zdaniem Macierewicza wojskowy wprowadził pilotów w błąd i _ naprowadził ich na śmierć _.

W ostry spór z Macierewiczem wszedł minister obrony Bogdan Klich. Klich skrytykował wypowiedzi polityka PiS oraz działania parlamentarnego zespołu ds. katastrofy smoleńskiej, któremu Macierewicz przewodzi.

Bogdan Klich wskazał, że posłowie PiS upowszechniali informacje, iż Tu-154 miał wyciek paliwa, a tymczasem krople okazały się wodą po myciu samolotu. Dodał, że Anotni Macierewicz _ tchórzliwie uciekł z Katynia _ po tym, jak dowiedział się o katastrofie, a ministrowie rządu _ stanęli twarzą w twarz w obliczu katastrofy _.

Z politykami prawicy nie zgadza się także Janusz Piechociński z PSL, według którego z publikacją zapisów rozmów należało poczekać._ - Podzielam pogląd, że są pewne procedury i trzeba ich przestrzegać - _ powiedział._ _

W reakcji na rewelacje komisji Millera, MAK opublikował na swojej stronie zapis wszystkich rozmów z wieży kontrolnej. Składają się na nie zapisy z tzw. otwartego mikrofonu, zapisy rozmów telefonicznych i zapisy rozmów radiowych. W oświadczeniu przewodniczącego komisji technicznej MAK Aleksieja Morozowa można przeczytać, że zapisy zostały opublikowane _ w celu obiektywnego informowania społeczności międzynarodowej _.

_ - Nie ma w nich żadnych tajemnic, a strona polska dostała te nagrania zaraz po katastrofie _ - zapewnił w wywiadzie dla radia _ Echo Moskwy _ rosyjski minister transportu Igor Lewitin.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/112/t129392.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/nagrania;z;wiezy;kontroli;lotow;rosjanie;nie;reagowali,175,0,755631.html) Nagrania z wieży kontroli lotów: Rosjanie nie reagowali TU-154 nie znajdował się na ścieżce lądowania. Kontrolerzy to kilkakrotnie zignorowali.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/69/t129093.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/klich;zdradza;dlaczego;rozbil;sie;tu-154,109,0,755309.html) Klich zdradza, dlaczego rozbił się TU-154 Piloci nie wiedzieli, że smoleńskie lotnisko słabo wyposażone?
[ ( http://static1.money.pl/i/h/28/t128796.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/poznamy;pelen;zapis;rozmow;kontrolerow,101,0,755813.html) Poznamy pełen zapis rozmów kontrolerów Obejmuje on zapisy z otwartego magnetofonu, zapisy rozmów telefonicznych i radiowych.
wiadomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)