Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
f-16
16.03.2012 16:51

Polscy piloci F-16 ćwiczyli z Izraelczykami

Wojskowi trenowali ataki naziemne razem z pilotami izraelskimi.

Podziel się
Dodaj komentarz
(JoshuaDavisPhotography.CO M<br />CC/Flickr)

Na pustyni Negew w Izraelu zakończyły się ćwiczenia polskich pilotów F-16 z Łasku. Wojskowi trenowali ataki naziemne razem z pilotami izraelskimi.

Ćwiczenia _ Desert Hawk _ na największym poligonie lotniczym tej części świata, rozpoczęły się 7 marca. Polacy latali z pilotami izraelskich F-15 i F-16. Były to pierwsze wspólne tego rodzaju manewry sił powietrznych obu państw.

Piloci sprawdzali umiejętności w warunkach zbliżonych do realnych działań bojowych. Zadania wykonywano na różnych wysokościach, w warunkach pozorowanej walki elektronicznej, przy symulacji środków obrony przeciwlotniczej. Używano symulatorów dymnych imitujących wystrzelenie rakiet ziemia-powietrze, na ziemi ustawiono pojazdy imitujące kolumnę wyrzutni.

W przestrzeni powietrznej przeznaczonej na ćwiczenie dozwolone było używanie pułapek termicznych oraz nabojów z paskami folii powodującymi zakłócenia radiolokacji. W Polsce możliwości takich ćwiczeń są mniejsze z powodu ograniczeń terenowych. Elementem ćwiczenia były też walki powietrzne. Piloci latali w formacjach mieszanych, co pozwoliło na obustronną wymianę doświadczeń.

Ćwiczenie kontrolował dowódca Sił Powietrznych gen. broni pilot Lech Majewski, który spotkał się ze swoim izraelskim odpowiednikiem generałem Ido Nehushtanem. Majewski rozmawiał również z szefem lotnictwa izraelskich sił powietrznych gen. bryg. Amikamem Norkinem. Rozmowy dotyczyły wymiany doświadczeń szkoleniowych, zwłaszcza związanych z eksploatowanym przez obydwa kraje samolotem F-16. Mówiono także o perspektywach bliższej i intensywniejszej współpracy szkoleniowej jednostek lotniczych obu państw. Jak podały Siły Powietrzne, obie strony były zadowolone z przebiegu i efektów ćwiczenia _ Desert Hawk _ i rozważają możliwość podobnych wspólnych operacji w przyszłości.

Przygotowania do ćwiczeń trwały od zeszłego roku. Wspólne manewry pilotów F-16 zapisano w polsko-izraelskiej deklaracji o współpracy wojskowej, podpisanej w lutym 2011 r. przez ministrów obrony obu państw.

Polskie F-16 uczestniczą w wielu międzynarodowych ćwiczeniach. W tym roku mają też po raz pierwszy wziąć udział w międzynarodowych manewrach _ Red Flag _ na Alasce. To największe ćwiczenia lotnicze organizowane w USA z udziałem państw uznanych za bliskich sojuszników, także spoza NATO. W ramach przygotowań do tego wyjazdu polscy piloci w grudniu ubiegłego roku ćwiczyli tankowanie w powietrzu.

Podpisana w lutym 2011 r. polsko-izraelska deklaracja o współpracy obronnej oprócz wspólnych ćwiczeń lotniczych przewiduje także utworzenie grup roboczych w dziedzinie obronności i obrony powietrznej, współpracę pionów informatycznych polskiego i izraelskiego wojska, współpracę przemysłów zbrojeniowych oraz współpracę szkoleniową wojsk specjalnych.

Czytaj o szkoleniach w lotnictwie wojskowym w Money.pl

Tagi: f-16, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz