Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polscy biskupi zmienili przykazanie dotyczące zabaw

0
Podziel się:

W piątki, oprócz Wielkiego Postu, będzie można pójść potańczyć. Do tej pory czwarte przykazanie kościelne nakazywało wstrzemięźliwość.

Polscy biskupi zmienili przykazanie dotyczące zabaw
(Michal WARGIN/East News)

Polscy biskupi zatwierdzili zmianę czwartego przykazanie kościelnego. W piątki - oprócz Wielkiego Postu, będzie można pójść potańczyć. To wyjście naprzeciw wiernym - tłumaczy Kościół.

Stosowny dokument przyjęty rok temu wymagał jeszcze zalegalizowania. Zrobiono to na ostatnim zebraniu Episkopatu Polski w Warszawie.

Do tej pory czwarte przykazanie kościelne brzmiało: _ Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w okresach pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach _. _ Okresem pokuty _ Kościół określa wszystkie piątki w roku -tłumacząc, że to dzień śmierci Chrystusa na krzyżu. Teraz powstrzymanie od zabaw zostało ograniczony tylko do Wielkiego Postu.

_ - Przykazania nie są po to, aby wiernych udręczyć, ale pomóc im przeżywać wiarę _ - tłumaczy ksiądz Mateusz Matuszewski. Duchowny dodaje, że Kościół ma świadomość czasów, w których żyjemy i tego, że utrzymując zakaz zabaw w piątki, wierni praktycznie nie mogliby pójść potańczyć.

W Polsce zmiana Przykazań Kościelnych wywołuje sporo emocji. To, dlatego, że często mylimy Dekalog z Przykazaniami Kościelnymi. _ Mamy dwie grupy przykazań: Przykazania Boże i Kościelne. Dekalog dał sam Bóg, te przykazania nigdy nie będą zmienione _- wyjaśnia ksiądz Mateusz Matuszewski.

Przykazania kościelne są zmieniane. Kiedy nie trzeba było wiernym przypominać o konieczności udziału we mszy, takiego przykazania w ogóle nie było, dziś jest.

Czytaj więcej w Money.pl
Wyrok dla księdza za przęstępstwa seksualne Na 10 lat więzienia warszawski sąd skazał byłego księdza Jacka S. z Legionowa, oskarżonego o kilkanaście przestępstw seksualnych, w tym między innymi wobec nieletniej.
Papież Franciszek budzi silny opór w Kościele Znany włoski historyk i działacz katolicki Andrei Riccardi zauważa, że nie wszyscy cieszą się z obecnego papieża.
Musical o historii polskiego papieża Powstał włoski musical operowy pod tytułem "Karol Wojtyła. Historia Prawdziwa".
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)