Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polscy żołnierze w Afganistanie pakują się do domów

0
Podziel się:

- Mamy już 99,51 procent zrealizowanego zadania - dodaje dowódca zmiany, pułkownik Adam Słodczyk.

Polscy żołnierze w Afganistanie pakują się do domów
(Anna Pawlak/isaf.wp.mil.pl)

Za 2 dni w bazie Bagram oficjalnie zakończy się ostatnia, 15. zmiana polskiego kontyngentu w ramach misji ISAF. Polacy przekażą obowiązki grupie, która ma przygotować nową, znacznie mniejszą misję Sojuszu.

Przez ostatnie pół roku żołnierze pakowali i wysyłali do kraju sprzęt, który był w Afganistanie przez ostatnich 13 lat. Jak mówi dowódca zmiany, pułkownik Adam Słodczyk, zadanie zostało już wykonane. „Mamy już 99,51 procent zrealizowanego zadania“ - dodaje dowódca.

Polacy musieli przede wszystkim zwieźć do kraju samochody, transportery Rosomak i broń. Szef zespołu zabezpieczenia i przygotowania transportu podpułkownik Wojciech Grzybowski podkreśla w rozmowie z wysłannikiem Polskiego Radia, że całość transportowano do kraju na kilka sposobów. - _ Drogą lądową jedzie do kraju nasz szpital polowy, który służył nam przez 10 lat. Część rzeczy przewozimy z Bagram samolotami do Omanu, a stamtąd statkami do Polski, do Szczecina _- wyjaśnia ppłk Grzybowski.

Do domów wracają też sami żołnierze. Przed wylotem ich bagaże są szczegółowo kontrolowane przez Żandarmerię Wojskową. Żandarmi z psami sprawdzają, czy w plecakach nie ma narkotyków a także wartościowych pamiątek.

Szef zespołu Żandarmerii w Afganistanie major Adam Ziółkowski mówi, że Polacy często przywożą z misji drobne, lokalne pamiątki, które można kupić na miejscowych bazarach. -_ Najczęściej przywożą wyroby z kamienia i z drewna. Żołnierzy ogranicza jedynie cena 430 euro _ - wyjaśnia szef Żandarmerii w Afganistanie.

Przez misję ISAF przewinęło się w sumie 26 tysięcy polskich żołnierzy. Nowa, mniejsza misja ma liczyć 150 osób.

Czytaj więcej w Money.pl
Wyślemy wojska do krajów bałtyckich? Na Litwę Polska wyśle cztery samoloty MiG-29 i do 100 żołnierzy i pracowników wojska.
Ostatnie brytyjskie wojska wracają do kraju Bilans brytyjskiej obecności w Afganistanie to 453 poległych żołnierzy i ponad 37 mld funtów wydatków poniesionych na operację wojskową w tym kraju.
Wojsko było tu 12 lat. Wielka wyprowadzka Rosyjski dziennik Kommiersant podaje, że Amerykanie pozostawiają na miejscu mienie o wartości 30 milionów dolarów.
Polacy opuszczają afgańską bazę w... Dzięki wyszkoleniu przez Polaków tysięcy afgańskich żołnierzy i policjantów w tej prowincji spokojnie przebiegły wybory prezydenckie.
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)