Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polityka w Turcji. Rząd zwiększa kontrolę nad wymiarem sprawiedliwości

0
Podziel się:

Zdaniem opozycji nowelizacja ma utrudnić wszczęte 17 grudnia śledztwo antykorupcyjne, które objęło wielu biznesmenów, a także synów trzech urzędujących ministrów.

Polityka w Turcji. Rząd zwiększa kontrolę nad wymiarem sprawiedliwości
(FACELL/SIPA/East News)

Mimo gwałtownych protestów turecki parlament uchwalił nowelizację ustawy o Wysokiej Radzie Sędziów i Prokuratorów (HSYK), co forsował premier Recep Tayyip Erdogan.

Rada jest niezależnym gremium kontrolnym, a jej kompetencje obejmują powoływanie i awansowanie sędziów oraz prokuratorów, jak też prowadzenie w razie potrzeby postępowań dyscyplinarnych przeciwko nim. Nowelizacja przenosi istotne uprawnienia na ministra sprawiedliwości jako przewodniczącego Rady.

Głosowanie nad nowelizacją poprzedziła rozciągająca się na całą noc dramatyczna 20-godzinna debata parlamentarna, której towarzyszyły rękoczyny. Jeden z deputowanych opozycyjnej Partii Ludowo-Republikańskiej (CHP) doznał złamania nosa i musiał udać się do szpitala.

Zdaniem opozycji nowelizacja ma utrudnić wszczęte 17 grudnia śledztwo antykorupcyjne, które objęło wielu biznesmenów, a także synów trzech urzędujących ministrów.

Erdogan sugeruje, że dochodzenie to, które doprowadziło już do ustąpienia trzech ministrów, stanowi element podejmowanej przez wymiar sprawiedliwości próby faktycznego zamachu stanu. Zamach taki miałby służyć interesom jego przebywającego na emigracji w USA politycznego przeciwnika Fethullaha Gulena - muzułmańskiego duchownego i przywódcy ruchu Hizmet, który ma na terenie Turcji liczne placówki oświatowe i charytatywne.

Na razie brak jednak oznak, by w konserwatywnych kręgach społeczeństwa tureckiego nastąpił wyraźniejszy spadek poparcia dla Erdogana oraz jego umiarkowanie islamistycznej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP).

Czytaj więcej w Money.pl
"Zdradziecki spisek" w Turcji? Premier... Skandal podkopał zaufanie do tureckich instytucji, co w zestawieniu z malejącym zainteresowaniem inwestorów wschodzącymi rynkami doprowadziło do rekordowego spadku wartości tureckiej waluty - liry.
"Rządzący Turcją od dekady tracą dobrą passę" Oto problemy, przed jakimi stoi Turcja krótko przed wyborami.
Odpowiedzą za zamach stanu. Ruszył proces Przed sądem w Ankarze stanęli wysocy rangą tureccy wojskowi. Doprowadzili oni do dymisji proislamskiego premiera Necmettina Erbakana. Prokuratura domaga się dla nich dożywocia.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)