Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polityka w Indiach. Powstał nowy stan na południowym wschodzie kraju

0
Podziel się:

W czwartek 12 deputowanych wyproszono z sali obrad, gdy jeden z nich rozpylił gaz pieprzowy, a inni zniszczyli mikrofony i komputer.

Polityka w Indiach. Powstał nowy stan na południowym wschodzie kraju
(AP/Fotolink/East News)

Izba niższa indyjskiego parlamentu zaaprobowała utworzenie 29. stanu Telangana, który ma powstać na obszarze oddzielonym od stanu Andhra Pradeś. Hajdarabad ma być przez okres do 10 lat stolicą obu stanów.

Przeciwko utworzeniu stanu Telangana zdecydowanie protestowali deputowani pochodzący z Andhra Pradeś. Zakłócali oni posiedzenie Izby Ludowej (Lok Sabha) głośnymi krzykami, blokowali przejścia. W czwartek 12 deputowanych wyproszono z sali obrad, gdy jeden z nich rozpylił gaz pieprzowy, a inni zniszczyli mikrofony i komputer.

Rządzący Indyjski Kongres Narodowy (INC-I) w lipcu ub.r. obiecał utworzyć na południu kraju nowy stan. Decyzja wywołała protesty przeciwników, którzy ostrzegali, że na Telanganie się nie skończy, a o własne stany upomną się inne ludy, widząc w tym szansę na poprawę losu.

Mieszkańcy północnej części stanu Andhra Pradeś od ponad pół wieku domagają się własnego stanu, twierdząc, że ich region jest zaniedbywany przez władze. Krytycy zarzucają rządowi Indii, że utworzenie stanu Telangana jest manewrem obliczonym na zbicie kapitału politycznego. Oczekuje się, że lokalna partia, walcząca o nowy stan, połączy się tam z INC-I.

Aby 29. stan Indii mógł powstać, potrzebna jest jeszcze zgoda Izby Stanów (Rajya Sabha) i podpis prezydenta. Sesja parlamentu - ostatnia przed majowymi wyborami do izby niższej - kończy się w piątek.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/44/m219948.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/polityka;w;indiach;atak;gazem;pieprzowym;w;parlamencie,7,0,1477639.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Chaos w parlamencie. Atak gazem pieprzowym Do szpitala trafiło czterech deputowanych.
[ ( http://static1.iwoman.pl/i/art/130/h103554.jpg ) ] (http://www.iwoman.pl/naluzie/inews/pawlikowska;uzwieziona;w;indiach;to;sekta,78,0,1475918.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Pawlikowska uzwięziona w Indiach. To sekta? - _ To jest operacja na otwartym mózgu. Chirurg nie może pozwolić pacjentowi odejść, kiedy pacjent leży już na stole operacyjnym _ - usłyszała od swojej nauczycielki.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/105/m295785.jpg ) ] (http://tech.money.pl/energia-i-ekologia/artykul/misja-indie,78,0,1466446.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Misja Indie Krajowa Izba Gospodarcza organizuje Misję Gospodarczą do Indii na Polsko-Indyjski Szczyt Energetyczny. W tym roku obchodzimy 60 rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych RP z Indiami. Z tej okazji zorganizowano Szczyt Energetyczny, który jest wyjątkowym przedsięwzięciem promocyjnym. Organizatorami jest Krajowa Izba Gospodarcza, Ambasada RP w New Delhi, Ministerstwo Gospodarki przy wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Ministerstwa ...
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)