Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polityka w Chinach. Władze oskarżają wykładowcę o wspieranie separatyzmu

0
Podziel się:

Profesor prawa na jednej z uczelni w Pekinie, w przeszłości krytycznie wypowiadał się o polityce rządu centralnego wobec zamieszkujących Chiny mniejszości etnicznych, m.in. Ujgurów.

Polityka w Chinach. Władze oskarżają wykładowcę o wspieranie separatyzmu
(Xinhua News/East News)

Władze Chin formalnie oskarżyły o działalność separatystyczną wykładowcę akademickiego wywodzącego się z grupy Ujgurów, islamskiej mniejszości etnicznej żyjącej w Chinach - poinformowała jego żona. Wcześniej zaniepokojenie jego losem wyraziły USA i UE.

Ilham Tohti przebywa w areszcie od stycznia, ale formalne zarzuty postawiono mu dopiero niedawno. W akcie oskarżenia, jaki wczoraj otrzymała jego żona, Ujgurowi zarzuca się _ działalność separatystyczną _ - podały państwowe media.

Prawnik Tohtiego powiedział, że nie pozwolono mu zobaczyć się z klientem. Tohti jest przetrzymywany w Urumczi, stolicy prowincji Sinkiang (Xinjiang).

Tohti, profesor prawa na jednej z uczelni w Pekinie, w przeszłości krytycznie wypowiadał się o polityce rządu centralnego wobec zamieszkujących Chiny mniejszości etnicznych, m.in. Ujgurów. Ostatnio w internecie wyrażał obawy z powodu zwiększonych nacisków na tę grupę od październikowego zamachu na słynnym placu Tiananmen, za który - zdaniem władz - winę ponoszą ujgurscy separatyści.

Od zamieszek na tle etnicznym, które wybuchły w Urumczi w 2009 roku i pociągnęły za sobą śmierć około 200 osób, chińskie władze kilkakrotnie ograniczały Tohtiemu swobodę poruszania się.

W niespokojnym Sinkiangu regularnie dochodzi do konfliktów między stanowiącymi większość w tym regionie Ujgurami a ludnością napływową należącą do chińskiej grupy etnicznej Han. Ujgurzy twierdzą, że są dyskryminowani przez władze, skarżą się na prześladowania kulturalne i religijne. Pekin zarzuca ugrupowaniom ujgurskim dążenia separatystyczne i terroryzm.

Według państwowych mediów od kwietnia 2013 roku w aktach przemocy w Sinkiangu zginęło ponad sto osób, w tym kilku policjantów.

Sinkiang ma znaczenie strategiczne, sąsiaduje bowiem z Pakistanem, Tadżykistanem, Kirgistanem i Kazachstanem, a na jego obszarze znajdują się złoża ropy, gazu i węgla.

Czytaj więcej w Money.pl
Prezydent rozmawia z ludźmi na ulicy Xi Jinping sprawił dzisiaj niemałą niespodziankę mieszkańcom Pekinu, spotykając się z nimi na ulicy, wymieniając po kilka słów, pytając, jak im się żyje.
Pozew przeciwko państwu. Za smog na ulicach Mieszkaniec miasta Shijiazhuang w północnych Chinach złożył w sądzie pozew przeciwko państwu, domagając się skutecznej ochrony obywateli przed szkodliwym dla zdrowia smogiem.
Filipiny się zbroją. Zakupią myśliwce Filipiny kupią 12 południowokoreańskich myśliwców FA-50 za 18,9 mld peso (422 mln dolarów) - poinformował dziś przedstawiciel resortu obrony.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)