Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polityka senioralna. Minister pracy chwali się planami

0
Podziel się:

Władysław Kosiniak-Kamysz zabrał głos podczas drugiego czytania projektu zmian w regulaminie Sejmu, który przewiduje m.in. powołanie nowej stałej komisji - senioralnej.

Polityka senioralna. Minister pracy chwali się planami
(Adrian Grycuk/CC BY-SA 3.0 PL/wikimedia commons)

Zdrowie, opieka geriatryczna oraz nad osobami niesamodzielnymi, wspieranie aktywności zawodowej ludzi starszych. Wszystkimi tymi aspektami zajmuje się rządowa polityka senioralna - przypomniał dziś w Sejmie minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz (na zdjęciu). Jak dodał, pomoc ta została ujęta w tak zwanym pakiecie dla seniorów.

Kosiniak-Kamysz zabrał głos podczas drugiego czytania projektu zmian w regulaminie Sejmu, który przewiduje m.in. powołanie nowej stałej komisji - senioralnej. Zajmowałaby się ona problematyką osób starszych. Podczas sejmowej debaty wszystkie kluby parlamentarne opowiedziały się za jej powołaniem. Głosowanie - w piątek.

Minister pracy przypomniał, że dwa lata temu miał miejsce Europejski Rok Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej. _ - Wówczas rozpoczęliśmy, wspólnie z grupą parlamentarzystów, z sejmowym zespołem do spraw Uniwersytetów Trzeciego Wieku i jego przewodniczącym Michałem Szczerbą, wspólnie też z przedstawicielami federacji i porozumienia Uniwersytetów Trzeciego Wieku, prace nad rządowym programem aktywności osób starszych wspierających tę aktywność w Polsce lokalnej _ - powiedział Kosiniak-Kamysz.

W MPiPS powołano ponadto departament ds. polityki senioralnej, a także rady ds. seniorów przy ministrze pracy złożone z partnerów społecznych, przedstawicieli organizacji pozarządowych, ekspertów i profesorów pod przewodnictwem krajowego konsultanta ds. zdrowia publicznego, prof. Bolesława Samolińskiego.

Jak mówił Kosiniak-Kamysz, w 2013 opracowane zostały dokumenty strategiczne dotyczące polityki senioralnej, a pod koniec 2013 odbyło się posiedzenie rządu poświęcone założeniom tej polityki. _ - To był i program wspierania aktywności społecznej osób starszych na lata 2014-2020 i zabezpieczenie finansowania _ - zaznaczył minister.

24 grudnia 2013 r. rząd przyjął tzw. pakiet dla seniorów obejmujący Założenia Długofalowej Polityki Senioralnej w Polsce na lata 2014-2020, Rządowy Program na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020 oraz program _ Solidarność pokoleń - działania dla zwiększenia aktywności zawodowej osób w wieku 50+ _.

Dokument Długofalowa Polityka Senioralna to - jak informowało wówczas ministerstwo pracy - pierwszy ogólnopolski program dla osób starszych. Zakłada on m.in. aktywne starzenie się w dobrym zdrowiu, większy udział w życiu społecznym i solidarność międzypokoleniową.

_ - Tam dedykujemy określone rozwiązania dla funkcjonowania i wspierania aktywności na rynku pracy dla osób 60 plus oraz aktywności społecznej i edukacyjnej _ - dodał minister.

Według Kosiniaka-Kamysza przedsięwzięcia z zakresu polityki senioralnej finansowane są m.in. ze środków UE. _ - Środki unijne muszą pójść na zmiany strukturalne, na wspólną politykę rolną; muszą też pójść na "srebrną gospodarkę", na rozwój społeczny w regionach - w województwach, powiatach i gminach. Europejski Fundusz Społeczny też na to będzie przeznaczony - i na poziomie centralnym, ale i regionalnym _ - powiedział Kosiniak-Kamysz.

Pod koniec zeszłego roku rząd przyjął też program _ Solidarność Pokoleń _, zmodyfikowany jednak po to, by wypełnić ustawę ws. podniesienia wieku emerytalnego. _ - Tam są konkretne zagadnienia dotyczące osób po sześćdziesiątym roku życia _ - zaznaczył szef MPiPS.

Oprócz tego rząd przygotował reformę urzędów pracy, która wejdzie w życie w połowie tego miesiąca. - _ Tam też jest dotowanie, subsydiowanie zatrudnienia osób po sześćdziesiątym roku życia w wymiarze nawet 24 miesięcy udzielania wsparcia za zatrudnienie osoby po 60. roku życia _ - powiedział Kosiniak-Kamysz.

Według niego obszar polityki senioralnej objęty został _ całościowymi założeniami, ale też bardzo precyzyjnymi kierunkami działań _. _ - Na pewno bardzo ważnym elementem będzie zdrowie, opieka geriatryczna nie tylko w ujęciu tworzenia oddziałów geriatrii, ale dostępności geriatrii na oddziałach interny, kardiologii. To jest cały zakres opieki nad osobą niesamodzielną, ale bardzo dużo miejsca poświęcono też edukacji i aktywności w swoim środowisku lokalnym, w swoim samorządzie _ - zapewnił szef MPiPS.

Dodał, że w wielu miastach powstają gminne rady seniorów, czy uniwersytety trzeciego wieku.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)