Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polityka rodzinna w Chinach. Będzie o 2 miliony więcej dzieci rocznie

0
Podziel się:

W rezultacie złagodzenia polityki jednego dziecka w Chinach więcej par będzie mogło mieć dwoje dzieci.

Polityka rodzinna w Chinach. Będzie o 2 miliony więcej dzieci rocznie
(sherrattsam/CC/Flickr)

W rezultacie złagodzenia polityki jednego dziecka w Chinach więcej par będzie mogło mieć dwoje dzieci - poinformował przedstawiciel ministerstwa zdrowia.

Rządząca w Chinach partia komunistyczna wprowadziła politykę jednego dziecka w 1980 roku. Większości par zamieszkałych w miastach pozwolono na jedno tylko dziecko, a za narodziny kolejnych groziły im wysokie grzywny i inne kary. W ramach presji na zmniejszenie przyrostu naturalnego dochodziło do przymusowych aborcji lub sterylizacji kobiet - pisze agencja AP.

W listopadzie Komunistyczna Partia Chin oznajmiła, że w niektórych regionach kraju parom, w których jedno z małżonków jest jedynakiem, wolno będzie mieć drugie dziecko. Poprzednio zezwolenie na drugie dziecko mogły otrzymać pary, w których oboje rodziców było jedynakami.

W Chinach już zaczyna brakować miejsc na oddziałach położniczych - powiedział Wang Guoqing (czyt. Łang Kuocing) z krajowej komisji ds. zdrowia i planowania rodziny. Natomiast Zhang Shikun (czyt. Czang Szikun) z komisji ds. zdrowia kobiet i dzieci poinformował, że lokalnym władzom polecono budowę ośrodków zdrowia dla kobiet i dzieci oraz zwiększenie miejsc na oddziałach położniczych.

Według danych UNICEF w 2013 roku urodziło się w Chinach 18,5 mln dzieci. Przewidywany wzrost liczby narodzin wyniesie zatem około 11 proc. W Państwie Środka mieszka ponad 1,3 mld ludzi.

Jednak liczba 2 mln dzieci więcej to górna granica przewidywań. Część ekspertów uważa, że urodzi się mniejsza liczba dzieci, ponieważ w Chinach coraz bardziej akceptowana jest mała rodzina.

Złagodzenie polityki jednego dziecka dotyczyło dotąd czterech wielkich miast: Pekinu, Tianjina (Tiencin), Szanghaju i Chongqingu (Czungcing) oraz prowincji Zhejiang (Czeciang), Jiangxi (Ciangsi), Anhui (Anhłej), Sichuan (Syczuan), Guangdong (Kwantung) i Jiangsu (Ciangsu). W czwartek władze autonomicznego regionu Ningxia (Ningsia) na północy Chin ogłosiły podobne zmiany w dotychczasowych ograniczeniach.

Czytaj więcej w Money.pl
Znany reżyser zapłaci milion dolarów za dzieci Ponad milion dolarów kary ma zapłacić jeden z najbardziej znanych chińskich reżyserów - Zhang Yimou.
Chińczycy mówią o rewolucji, ale pełzającej Mimo złagodzenia części zapisów obowiązującej od lat 70. polityki planowania rodziny Chiny nie zamierzają rezygnować z jej podstawowych założeń.
Pekin zapowiada likwidację obozów pracy Chińscy komuniści mówią też o największej zmianie w polityce jednego dziecka od czasu jej ustanowienia przed ponad 30 laty.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)