Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
polityka prorodzinna
27.05.2013 10:49

Polityka prorodzinna w Polsce. Polacy nie chcą z niej korzystać?

Najuboższe rodziny, z jednym dzieckiem, w zależności od jego wieku, otrzymują wsparcie od 77 zł do 115 zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(monkeybusinessimages/iStockphoto)

Około 32 proc. rodzin uprawnionych do ulgi na dzieci nie może skorzystać z pełnego odliczenia, ponieważ ma zbyt niskie dochody - wynika z analizy dokonanej przez Fundację Centrum Analiz Ekonomicznych CenEA.

W raporcie Fundacja wskazała, że ulga podatkowa na dzieci należy do podstawowych rozwiązań systemowych wspierających rodziny. Poza nią istotne znaczenie pełnią też świadczenia rodzinne i możliwość wspólnego rozliczania się z dzieckiem przez osobę samotnie je wychowującą.

W raporcie wyjaśniono, że wsparcie ulgą na dzieci rodzin o niskich dochodach jest ograniczone przez sposób naliczania tej ulgi. Pełną kwotę rodziny mogą odliczyć od podatku dopiero, kiedy ich miesięczny dochód brutto (na całą rodzinę) przekroczy 2 tys. 325 zł (z jednym dzieckiem), 3 tys. 375 zł brutto przy dwójce dzieci i 4 tys. 945 zł brutto przy trójce.

_ Ogółem blisko jedna trzecia rodzin posiadających dochód do opodatkowania ma zbyt niskie dochody, by w pełni skorzystać z ulgi na dzieci. Odsetek rodzin w Polsce, które mają możliwość spożytkować pełną kwotę przysługującej im ulgi jest stosunkowo wysoki w przypadku rodzin z jednym dzieckiem (wynosi 76,1 proc.), jednak jego wartość spada wraz ze zwiększającą się liczbą pociech _ - zaznaczono w informacji podsumowującej raport.

W przypadku rodzin z dwójką dzieci odsetek w pełni wykorzystujących ulgę wynosi 67,6 proc., zaś z większą liczbą dzieci - 30,8 proc. W analizie zauważono, że w przypadku małżeństw z dwójką lub większą liczbą dzieci wsparcie państwa dla najuboższych rodzin niewiele różni się od wsparcia dla najzamożniejszych.

_ Najuboższe rodziny z dwójką dzieci (w wieku 2 i 7 lat) otrzymują miesięczne wsparcie ze strony państwa w wysokości około 191,30 zł, podczas gdy najzamożniejsze - 185,30 zł. W przypadku rodzin z trójką dzieci (2, 7, 12 lat) wsparcie rodzin najuboższych i najbogatszych wynosi odpowiednio 385,70 zł i 324,30 zł _ - wyjaśniono.

W raporcie poinformowano, że najzamożniejsze małżeństwa z jednym dzieckiem o miesięcznych dochodach powyżej 10 tys. 400 zł brutto (na rodzinę) straciły w tym roku prawo do ulgi na dzieci, ale te, których dochody nie przekraczają tego progu mogą liczyć na wsparcie w wysokości 92,67 zł miesięcznie. Zaznaczono, że najuboższe rodziny z jednym dzieckiem w zależności od jego wieku otrzymują wsparcie od 77 zł do 115 zł.

Według Fundacji najwyższy poziom wsparcia przypada rodzinom o umiarkowanie niskich dochodach, których dochód jest nieco niższy, niż próg dochodowy kwalifikujący rodziny do korzystania ze świadczeń rodzinnych.

_ W takiej sytuacji dochód jest też jednocześnie na tyle wysoki, że pozwala na skorzystanie z części przywilejów podatkowych. Maksymalna wartość wsparcia małżeństwa z jednym dzieckiem (w wieku 2 lat) wynosi 146 zł miesięcznie i przypada rodzinie, gdzie dochód brutto z pracy (na całą rodzinę) wynosi około 2060 zł miesięcznie. Dla rodzin z dwójką dzieci te wartości to odpowiednio: 321,40 zł i 2750 zł, zaś z trójką dzieci - 576,30 zł i 3435 zł _ - napisano.

W raporcie zauważono, że na finansową pomoc państwa w ramach systemu podatkowego w większym stopniu mogą liczyć rodzice samotnie wychowujący dzieci. Korzyści te uzyskują jednak przede wszystkim zamożni podatnicy, głównie ze względu na możliwość skorzystania z opcji wspólnego rozliczenia się z dziećmi.

_ Ryzyko ubóstwa wśród rodzin z dziećmi w Polsce jest znacząco wyższe w porównaniu do innych grup społecznych, a poziom ubóstwa dzieci jest jednym z najwyższych w Unii Europejskiej. Odsetek dzieci zagrożonych ubóstwem w 2011 roku sięgał 22 proc. Problem ten od szeregu lat wskazywany jest w debacie publicznej, jako jedno z podstawowych wyzwań polityki społeczno-gospodarczej _ - powiedział cytowany w raporcie dyrektor Fundacji CenEA dr Michał Myck.

_ Próba jego rozwiązania wymagać będzie kompleksowego podejścia do polityki rodzinnej, które musi objąć zmiany w zakresie polityki zatrudnienia rodziców, w połączeniu z reformą finansowego wsparcia rodzin z dziećmi _ - dodał.

CenEA jest fundacją naukowo-badawczą skupiającą się na analizie konsekwencji polityki społeczno-gospodarczej, ze szczególnym uwzględnieniem Polski. Została założona przez Stockholm Institute of Transition Economics (SITE) i jest polskim partnerem SITE Network.

Czytaj więcej w Money.pl
Czego boi się Józef Oleksy? "Tylko bez kamer" SLD przestrzega przed skupianiem się na samej dyskusji o formach wsparcia.
"Trzeba zrobić wszystko, by Polki chciały rodzić" Konsultacje w Pałacu Prezydenckim będą dotyczyły między innymi ustanowienia kwoty wolnej od podatku, uzależnionej od liczby dzieci.
Zaskakujące wnioski z amerykańskiego raportu W dorocznym raporcie na temat swobód religijnych na świecie Departament Stanu USA zwraca uwagę na wzrost islamofobii w Europie.
Tagi: polityka prorodzinna, ulga na dzieci, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz