Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Polityka imigracyjna UE. Powstało 30-kilometrowe ogrodzenie na granicy z Turcją

Konstrukcja z drutu kolczastego o wysokości 3 metrów, wyposażona w elektroniczny system sygnalizacyjny, pokazał mediom minister obrony Angeł Najdenow.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/Fotolink/East News)
Bułgarskie przejście graniczne

Konstrukcję z drutu kolczastego o wysokości 3 metrów, mająca wstrzymać falę uchodźców, wyposażoną w elektroniczny system sygnalizacyjny, pokazał mediom minister obrony Angeł Najdenow.

Budowane przez wojsko urządzenie miało być gotowe w lutym i kosztować 3 mln lewów (1,5 mln euro). Do użytku przekazano je resortowi spraw wewnętrznych pięć miesięcy później, a jego cena okazała się ponad dwukrotnie wyższa.

Ogrodzenie powstało w najtrudniej dostępnym miejscu 275-kilometrowej granicy z Turcją, skąd jesienią ubiegłego roku do Bułgarii przedostała się największa liczba uchodźców. W szczytowym okresie imigracyjnej fali zieloną granicę przekraczało po 150-200 osób na dobę. W ostatnim kwartale 2013 r. na terytorium Bułgarii przedostało się ok. 11 tys. uchodźców, z których 60 proc. to Syryjczycy.

Decyzję o budowie ogrodzenia przyjęto w okresie, kiedy władzom trudno było sobie poradzić z dużą liczbą imigrantów, ośrodki dla uchodźców były przepełnione, nowe placówki budowano w trybie pilnym, a w kraju rosła fala ksenofobii. Dochodziło do starć między miejscowymi nacjonalistami i arabskimi uchodźcami. By wtrzymać wzmożony napływ imigrantów, na granicy stacjonowało 1500 policjantów.

Od lutego liczba uchodźców, którym udawało się przekroczyć granicę, zmniejszyła się do 200-300 osób miesięcznie. Tydzień temu szef bułgarskiego MSW poinformował, że liczba imigrantów na granicy ponownie wzrasta i bułgarscy policjanci zawracają po kilkadziesiąt osób na dobę.

Według rzecznika Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców w Bułgarii Borisa Czeszirkowa problemem jest właśnie fakt, że potencjalni uchodźcy są odsyłani. _ Chodzi o ludzi, którzy potrzebują schronienia, dlatego apelujemy do władz, by nie wstrzymywały im dostępu do kraju _ - stwierdził.

Rzecznik poinformował, że obecnie problemu z uchodźcami nie ma. Ośrodki, które mogą przyjąć 4600 osób, są w połowie puste. Większość imigrantów otrzymała status uchodźcy i opuściła Bułgarię.

Czytaj więcej w Money.pl
Premier Turcji obiecuje: Jeśli wygram wybory... Turcja jest obecnie krajem, w którym ludzie nie budzą się co rano w lęku przed nowym kryzysem, teraz jest ona krajem, w którym ludzie mają zaufanie do przyszłości - podkreślił premier.
Erdogan obiecuje Turkom "nowy start" Premier kandydujący w sierpniowych wyborach prezydenckich, rozpoczął swą kampanię wyborczą.
Tagi: bułgaria w strefie schengen, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz