Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polityka antytytoniowa w Polsce. Kiedyś byliśmy liderami

0
Podziel się:

Polska pod względem polityki antynikotynowej jest na szarym końcu krajów unijnych.

Polityka antytytoniowa w Polsce. Kiedyś byliśmy liderami
(16 Miles of String/CC/Flickr)

Nadciągają ciężkie czasy dla palaczy i koncernów tytoniowych. Po Australii również i Unia Europejska rozważa wprowadzenie jednakowych opakowań papierosów, z dobitnymi obrazkami pokazującymi, czym grozi palenie.

Niestety Polska pod względem polityki antynikotynowej jest na szarym końcu krajów unijnych - biją na alarm eksperci. Magdalena Petryniak ze stowarzyszenia _ Manko _, które walczyło o zakaz palenia w restauracjach mówi, że nasz kraj obecnie niewiele robi w kwestii zniechęcania obywateli do palenia.

- _ W latach 90. byliśmy liderem polityki antytytoniowej. Tak jak Australia, my byliśmy wymieniani jako wzór do naśladowania. W tym momencie nie mamy oznaczeń obrazkowych na pudełkach papierosów _- powiedziała Magdalena Petryniak.

POSŁUCHAJ MAGDALENY PETRYNIAK:

(źródło: IAR)

Magdalena Petryniak nie ukrywa, że teraz ruch leży po stronie polskiego rządu. Im szybciej wejdzie w życie prawo wprowadzające obrazki na paczkach papierosów, tym mniej młodych osób sięgnie po ten zgubny nałóg.

Najnowsze statystyki pokazują bowiem, że właśnie osoby między 13 a 24 rokiem życia najczęściej uzależniają się od tytoniu.

_ - Codziennie 500 młodych osób rozpoczyna palenie. Zatem ostrzeżenia obrazkowe mają te ostrzeżenia zniechęcać. Jesteśmy społeczeństwem obrazków, ikon, to lepiej będzie do nich przemawiać. - _ uważa Magdalena Petryniak.

Poza tym, jak przypomina Anna Kozieł z WHO Polska, nasz kraj podpisał Ramową Konwencję WHO, która mówi, że na opakowaniach papierosów powinny być większe i bardziej realistyczne obrazki, które będą pokazywały rzeczywiste skutki palenia.

_ - Jak się zobaczy martwego człowieka w kostnicy, albo jego nogi, albo kawałek raka krtani, albo spruchniałe zęby, to zupełnie to inaczej działa i uświadamia ludziom skutki palenia. - _ twierdzi Anna Kozieł.

Z badań wynika, że w Polsce prawie 20 procent palaczy to ludzie młodzi, do 24 roku życia. W szybkim tempie - podobnie jak w całej Europie - wzrasta też odsetek palących kobiet.
Komisja Europejska, która zastanawia się nad wprowadzeniem - wzorem Australii - jednakowych opakowań dla wszystkich marek papierosów, może to zrobić dopiero po akceptacji wszystkich państw członkowskich. Już teraz jednak 11 krajów na paczkach umieszcza większe obrazki i realistycznymi zdjęciami.

Czytaj więcej o polityce antynikotynowej w Money.pl
Znikną marki papierosów? Tego chce Unia Jednolite opakowania papierosów bez logo koncernów tytoniowych w całej Unii? Ich wprowadzenie rozważa Komisja Europejska, wzorując się na Australii.
W Europie może być jak w Australii. Zakażą... Komisja Europejska jesienią powinna przedstawić propozycję rewizji dyrektywy o produktach tytoniowych.
Zakazali loga producenta na papierosach Paczki będą jednolitego szaro-oliwkowego koloru i umieszczone na nich będą napisy ostrzegające przed szkodliwością palenia oraz zdjęcia ust zaatakowanych przez raka i ślepych gałek ocznych.
wiadomości
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)