Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
akcyza na tytoń
14.05.2014 09:14

Polityka akcyzowa do korekty

Rządowi planiści przeszacowali wpływy z podatku od papierosów o ponad pół miliarda złotych. Resort finansów zmienia modele prognoz - pisze Puls Biznesu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(hesa2 - Fotolia.com)

Rządowi planiści przeszacowali wpływy z podatku od papierosów o ponad pół miliarda złotych. Resort finansów zmienia modele prognoz - pisze _ Puls Biznesu _.

Jak podaje dziennik, któremu ministerstwo udostępniło szczegółowe dane, do budżetu w ubiegłym roku wpłynęło 18,2 miliarda złotych z akcyzy od wyrobów tytoniowych. To o 373 miliony złotych mniej, niż rok wcześniej i 540 miliony złotych mniej, niż planowano w znowelizowanej ustawie budżetowej. _ _

_ Puls Biznesu _ podaje, ze pracownicy branży tytoniowej już od początku ubiegłego roku alarmowali, że spadek wpływów będzie znaczny - wszystko przez wprowadzoną przez rząd podwyżkę akcyzy.

Ministerstwo finansów twierdzi, że nie stało się nic złego. Jednocześnie zaznacza, że rolą podatku akcyzowego nie jest tylko zapewnienie budżetowi pieniędzy. - To też fiskalny instrument, który ma ograniczać palenie papierosów - i tę rolę spełnia - powiedział _ Pulsowi Biznesu _ Jacek Kapica, wiceminister finansów i szef Służby Celnej. Wiceminister poinformował dziennik, że resort nie ma na razie w planach kolejnej podwyżki akcyzy na papierosy.

Czytaj więcej w Money.pl
Papierosy drożeją, ale kasa państwa traci Wpływy z akcyzy na tytoń, były aż o ponad 300 mln złotych mniejsze od zaplanowanych.
W 2014 roku czeka nas seria podwyżek. Sprawdź, co podrożeje Zmienią się stawki akcyzy na papierosy i alkohol. Musimy się też liczyć, ze zmianami rachunków za gaz i energię elektryczną.
Tak budżet zarobi 780 mln zł. Naszym kosztem Akcyza na wyroby tytoniowe będzie wyższa około 5 procent, a na alkohol 15 procent.
Tagi: akcyza na tytoń, akcyza, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz