Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polityczne zatrzymania w Iraku. Są zabici

0
Podziel się:

Irackie siły bezpieczeństwa aresztowały sunnickiego deputowanego znanego z popierania antyrządowych protestów.

Polityczne zatrzymania w Iraku. Są zabici
(ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK/East News)

W wynikłej walce funkcjonariuszy z ochroniarzami polityka zginęło 6 osób - podała agencja AFP, powołując się na źródła policyjne i szpitalne.

_ Rano siły bezpieczeństwa zaatakowały rezydencję deputowanego Ahmeda al-Alwaniego w Ar-Ramadi (w środkowym Iraku), aby go aresztować. Wywiązała się walka między funkcjonariuszami a ochroniarzami polityka (...) _ - przekazało źródło w irackiej policji.

Według tego informatora zginęło pięciu ochroniarzy Alwaniego i jego brat, a obrażenia odniosło ośmiu ochroniarzy i 10 członków sił bezpieczeństwa. Taki bilans ofiar potwierdził lekarz w pobliskim szpitalu. Agencja Reutera podaje z kolei, że zginęli trzej ochoniarze Alwaniego oraz jego siostra i brat. Dotychczas nie jest znany powód aresztowania Alwaniego.

Ahmed al-Alwani należy do świeckiej, lecz zdominowanej przez sunnitów koalicji Irakija (Iracki Ruch Narodowy)
, krytycznej wobec rządu szyickiego premiera Nuriego al-Malikiego. Polityk znany jest ze m.in. wspierania antyrządowych sunnickich protestów, odbywających się na autostradzie pod Ramadi. Fala wystąpień zaczęła się pod koniec 2012 roku, gdy policja aresztowała ochroniarzy ówczesnego ministra finansów, sunnity Rafiego al-Isawiego.

W Iraku szyici stanowią ok. 60 proc. mieszkańców kraju. Ludność ta była dyskryminowana za czasów Saddama Husajna, obalonego w następstwie amerykańskiej inwazji z 2003 roku. Sunnici, którzy dominują w całym świecie arabskim, stanowią 15-20 proc. ludności Iraku. Za rządów Husajna zajmowali najwyższe stanowiska w aparacie rządowym, wojsku i służbach specjalnych.

Czytaj więcej w Money.pl
Krwawy zamach w Iraku. Podczas pogrzebu Co najmniej 30 osób zginęło a około 40 zostało rannych, gdy zamachowiec samobójca zdetonował bombę w szyickim meczecie w mieście Musaib.
Zamach w meczecie. Bomby w klimatyzacji Co najmniej 18 osób zginęło a ponad 20 osób zostało rannych.
Sunnici protestują. Irakowi grozi powstanie? Protest ten był kolejnym przejawem wzmagających się w Iraku międzywyznaniowych napięć.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)