Notowania

kiszczak
26.04.2011 18:31

Politycy rozczarowani uniewinnieniem Kiszczaka

Zarówno przedstawiciele partii rządzącej, jak i opozycja, krytykują dzisiejszą decyzję sądu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Tomasz Gzell)

Rozgoryczenie, zaskoczenie, smutek - to reakcja polityków PO, PiS i PJN na wyrok uniewinniający gen. Czesława Kiszczaka, który był oskarżony o przyczynienie się do śmierci 9 górników w kopalni _ Wujek _. SLD uważa, że ta tragedia powinna na zawsze pozostać w pamięci.

Warszawski Sąd Okręgowy uniewinnił Kiszczaka, oskarżonego o przyczynienie się do śmierci dziewięciu górników z kopalni _ Wujek _ w 1981 roku. Poseł PO Jarosław Gowin powiedział, że jest rozgoryczony tą decyzją. _ - Nawet 30 lat po stanie wojennym nie jesteśmy w stanie osądzić ludzi odpowiedzialnych za zamordowanie górników _ - podkreślił.

_ - Jest coś niezrozumiałego w tym, że po tylu latach od tej tragedii nie potrafimy osądzić winnych. Wyroki są raz skazujące, raz uniewinniające. Wierzę, że będzie apelacja i zapadnie wyrok satysfakcjonujący przede wszystkim rodziny górników _ - w ten sposób z kolei decyzję sądu skomentował szef klubu PO, przewodniczący śląskiej Platformy Tomasz Tomczykiewicz.

Sąd podkreślił m.in., że nigdy nie wykazano, aby szyfrogram wysłany przez Kiszczaka do jednostek milicji pozostawał w jakimkolwiek związku z decyzją o użyciu broni palnej w kopalni. Tomczykiewicz nie zgodził się z tą oceną. _ - Tu opinia publiczna różni się z sądem. My uważamy, że to była jednak przyczyna do tego, że tej broni użyto i że było tyle ofiar śmiertelnych _ - powiedział.

Paweł Olszewski (PO) powiedział, że _ nie ma najmniejszych złudzeń _, że Kiszczak powinien ponosić odpowiedzialność polityczną i etyczną za swoje działania wymierzone w polskich obywateli. _ - Bez wątpienia będzie to odnotowane na kartach historii _ - ocenił.

Zaskoczony wyrokiem jest też szef klubu PiS Mariusz Błaszczak. _ - To jest wyrok nieprawomocny, liczę na to, że prokuratura złoży apelację _ - powiedział poseł dziennikarzom w Sejmie. _ - Ci, którzy wydawali rozkazy, które następnie skutkowały mordowaniem ludzi, powinni za nie odpowiedzieć _ - podkreślił.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/176/t138160.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/wujek;na;wokandzie;kiszczak;niewinny,29,0,818205.html) "Wujek" na wokandzie: Kiszczak niewinny
Według Błaszczaka, _ nie ulega wątpliwości, że mieliśmy do czynienia z morderstwem, że morderstwa dokonali funkcjonariusze ZOMO, a ci funkcjonariusze podlegali generałowi Kiszczakowi _. _ A więc człowiek odpowiedzialny za to, co wydarzyło się 13 grudnia 1981 roku, powinien ponieść konsekwencje swych decyzji _ - dodał.

Wicemarszałek Sejmu Jerzy Wenderlich (SLD) zwrócił uwagę, że rozbieżność, która powodowała różnice w dyskusji na temat tragedii w kopalni _ Wujek _, spowodowana była tym _ czy w szyfrogramie, który Kiszczak wysyłał do ówczesnego komendanta wojewódzkiego MO, była zgoda na użycie broni, czy było to przypomnienie o stanie wojennym i regułach stanu wojennego _. _ Widocznie sąd uznał, że z szyfrogramu nie można było wnosić, że przyzwolenie na użycie broni zostało wydane _ - dodał.

Jak podkreślił w rozmowie z dziennikarzami, tragedia w kompanii _ Wujek _ powinna pozostać na zawsze w pamięci i _ powinna być wskazaniem, że umacnianie instytucji demokratycznych ma sprawić, by nigdy nie powstała już konieczność rozstrzygania czegoś w sposób siłowy _.

Janusz Piechociński (PSL) zwraca uwagę, że osądzanie Kiszczaka trwa już wiele lat, ale - jak podkreśla - wynika to z procedur, którymi musi się kierować demokratyczne państwo i system sprawiedliwości, który wychodzi z domniemania niewinności._ - To w tamtym systemie prawa i stanu wojennego, czy bezprawia stanu wojennego można było skazywać ludzi łatwo i wbrew obiektywnym uwarunkowaniom i na tym polega przewaga obecnego systemu nad tamtym _ - powiedział poseł.

Jak zaznaczył, w wymiarze politycznym stan wojenny był niekonstytucyjny, dlatego Kiszczak powinien stanąć przed Trybunałem Stanu. Zastrzegł jednak, że w wymiarze karnym bardzo trudno przy rozmytej odpowiedzialności przypisać komuś bezpośrednią winę za dramatyczne wydarzenia z 1981 roku.

Poseł Jan Filip Libicki (PJN) odnosząc się do wyroku sądu powiedział: _ - Jak rozumiem, dzisiejszy wyrok nie jest wyrokiem ostatecznym i prawomocnym, pewnie będą kolejne odwołania, instancje. Niezależnie od wymiaru prawnego tej całej historii, to bardzo smutne jest to, że państwo polskie po 1989 roku nie potrafi tego nie tylko osądzić w sposób właściwy, ale nawet rozstrzygnąć _.

_ - Minęło 22 lata i tak naprawdę ostatecznie nikt nie rozstrzygnął, czy Czesław Kiszczak jest winien czy nie _ - powiedział poseł PJN. Według niego, _ to słabość polskiego państwa _. _ Jest to także pewien owoc tego, że po 1989 roku pewne rzeczy i pewne zjawiska - które wcześniej były jasno oceniane - zaczęły ulegać rozmyciu i to jest niedobre _ - stwierdził.

Katowicka prokuratura oskarżyła Kiszczaka o umyślne sprowadzenie _ powszechnego niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia ludzi _, kiedy 13 grudnia 1981 roku jako szef MSW wysłał szyfrogram do jednostek milicji, mających m.in. pacyfikować zakłady strajkujące po wprowadzeniu stanu wojennego. Zdaniem prokuratury Kiszczak - bez podstawy prawnej - przekazał w nim dowódcom oddziałów MO uprawnienia do wydania rozkazu użycia broni. Ta decyzja miała być podstawą działań plutonu specjalnego ZOMO, który 15 i 16 grudnia pacyfikował kopalnie _ Manifest Lipcowy _ i _ Wujek _.

Kiszczak wyjaśniał, że nie naruszył prawa. Przekonywał, że nie ma związku między zdarzeniami w kopalniach a szyfrogramem, który - jak mówił - był tylko przypomnieniem dekretu Rady Państwa o stanie wojennym.

Czytaj w Money.pl

Tagi: kiszczak, kraj, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz