Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Politycy PSL tłumaczą, co robili przez 25 lat

0
Podziel się:

360 projektów ustaw złożonych przez ostatnie 25 lat oraz wpływ na kształt części zapisów konstytucji z 1997 roku - tak politycy PSL podsumowują dokonania swojej partii po 1989 roku.

Jan Bury, szef klubu PSL
Jan Bury, szef klubu PSL (Stanislaw Kowalczuk/East News)
bELaRkwR

Ich zdaniem Stronnictwo miało istotny wkład w budowę polskiej demokracji.

W zorganizowanej dzisiaj w Sejmie konferencji na temat roli ludowców w Polsce w latach 1989-2014 wzięli udział obecni i byli parlamentarzyści PSL.

Szef klubu parlamentarnego PSL Jan Bury powiedział, że Stronnictwo ma istotny wkład w budowę polskiej demokracji. _ Możemy być dumni, że wyborcy dali nam taką możliwość, byśmy mogli budować wspólną, nowoczesną Rzeczpospolitą _ - mówił poseł. Jak dodał od X kadencji Sejmu, która zaczęła się w 1989 roku, przez 25 lat posłowie i senatorowie PSL złożyli w sumie 360 projektów ustaw.

bELaRkwT

Wśród nich był projekt ustawy o partiach politycznych, o prokuratorii generalnej skarbu państwa, lasach państwowych, podatku rolnym, a także o polskiej agencji kosmicznej.

Polityk podkreślił, że od czerwcowych wyborów w 1989 roku w parlamencie było wiele partii, które zmieniały swoje nazwy, jednak tylko PSL przez ten czas funkcjonowało pod niezmienionym szyldem.

Wielu posłów i senatorów - zauważył - ma za sobą członkostwo w 4-5 partiach. _ Na tej sali są parlamentarzyści, którzy mają za sobą jedną partię _ - zwrócił się do obecnych na sali kolumnowej Sejmu polityków PSL.

Marszałek woj. mazowieckiego Adam Struzik podkreślił z kolei udział PSL przy tworzeniu obecnie obowiązującej konstytucji. _ W tej konstytucji dzięki nam jest kilka istotnych zapisów: o bezpłatnym szkolnictwie, o gwarancjach dla samorządów oraz zapis, że małżeństwo to związek między mężczyzną i kobietą _ - przekonywał polityk PSL.

bELaRkwZ

_ Wtedy nam się wydawało, że to spór o nic. Jak się pojawił genderyzm, to się okazało, że zapisy okazały się bardzo ważne _ - dodał Struzik.

PSL ma reprezentację w parlamencie nieprzerwanie od Sejmu kontraktowego działającego w latach 1989-1991. W latach 1993-1997 roku ludowcy tworzyli rząd koalicyjny z Sojuszem Lewicy Demokratycznej, a w latach 2001-2003 z SLD i Unią Pracy. Od 2007 r. PSL jest w koalicji z Platformą Obywatelską.

W latach 1993-1995 Waldemar Pawlak, który był wówczas prezesem PSL, pełnił dwukrotnie urząd premiera. PSL miało też swojego marszałka Sejmu - od 1995 do 1997 roku funkcję sprawował Józef Zych, obecnie poseł i honorowy prezes Stronnictwa.

PSL w 2007 roku utworzył koalicyjny rząd z PO z wicepremierem Waldemarem Pawlakiem; Ludowcy weszli też do kolejnego rządu z PO utworzonego po wyborach w 2011 r. Wicepremierem obecnie jest nowy szef Stronnictwa Janusz Piechociński. Klub PSL w obecnym Sejmie liczy 32 posłów.

bELaRkxa
Czytaj więcej w Money.pl
Politycy PSL apelują do PiS. Chodzi o... PSL zaapelował do polityków PiS, by po wyborach do PE razem z Platformą i ludowcami weszli do frakcji Europejskiej Partii Ludowej.
Wybory do Europarlamentu. PSL z hasłem: Tradycja, nowoczesność, Polska O zarejestrowaniu listy kandydatów PSL do Parlamentu Europejskiego z okręgu nr 10, obejmującego województwa małopolskie i świętokrzyskie, poinformował dzisiaj małopolski PSL.
Szef PSL chwali się: Nie byliśmy na Majdanie Do wydarzeń na Ukrainie odniósł się również Jarosław Kalinowski.
bELaRkxu
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)